Kinoliidu juht Jaak Lõhmus. Foto: Autor Promo

Eesti kinoliidu juhatuse esimees Jaak Lõhmus kutsus eile Tallinna Kinomajja kokku filmitegijate esindajad, et arutada ümberkorraldusi SA Eesti Filmi Instituut (EFI) juhtimises. „See on puhtakujuline töökoosolek, mitte põrandaalune mäss. Filmiinimesed tahavad, et ka neile selgitatakse muudatusi. Kõige vähem on ühiskonda tüli vaja. Tähtis on saavutada see, et suheldaks filmivaldkonnaga otse. On kujunenud olukord, kus mängitakse üle meie peade,” selgitas Lõhmus.

Filmitegijad jäeti kõrvale

Lõhmuse sõnul arutati ministeeriumiga mullu mitu kuud EFI loomisega seotut ühise laua taga, aga ühel hetkel jäeti filmitegijad kõrvale.

Produtsent Kris Taska leidis samuti, et filmitootjate häält ei arvestata. „Muutused on mõtestatud siis, kui toovad filmivaldkonda raha juurde. Olen aru saanud, et EFI juhatajaks plaanib astuda kultuuriministeeriumi filminõunik Edith Sepp (Sepp-Dallas – toim) ise ning peaprodutsendiks on ta välja valinud Piret Tibbo (Tibbo-Hudgins – toim), kes on eksisteeriva stuudio Allfilm tegevjuht. Peamine etteheide eelmisele Eesti filmi sihtasutusele oli see, et otsused pole piisavalt läbipaistvad. See pole kindlasti õige tee, kui konkursid on välja kuulutatud vormitäiteks,” ütles Taska.

Eesti Päevalehel ei õnnestunud eile õhtul toimuva kohta kommentaari saada ei Edith Sepp-Dallaselt ega Piret Tibbo-Hudginsilt.