Esimesed Soome vabatahtlikud saabusid Tallinna 30. detsembril 1918. Fotol nähtav paraad leiab aset praegusel Vabaduse väljakul. Vabatahtlike rühma ees marsivad kompaniipealik Anto Eskola ja leitnant Elmar Kirotar. Nende järel on tagasi vaatamas 1. vabatahtlike rühma juht major Martin Ekström. Nende taga marssivate meeste ridades on kusagil ka Aukusti Tuominen, kes paraku juba nädala pärast Eesti eest oma elu jätab. Foto: Parikas, Rahvusarhiiv

Järgmise nädala neljapäeval, 3. jaanuaril koguneb tagasihoidlikule Kuusalu kalmistule rohkearvuline ja väärikas seltskond: muu hulgas saabuvad kaitseministrid Soomest ja Eestist, Soome ja Eesti kaitseväe esindajad ning Soome saatkonna delegatsioon.

Vaid paari päeva võrra vähem kui saja aasta eest, 1919. aasta 6. jaanuaril leiti Kiiu vallast Kosu külast tundmatu mehe surnukeha. Eelmisel päeval oli Eesti-Soome sõdurite luurerühm sattunud seal punaarmee varitsuse peale ja üks mees hukkus. Järgmisel päeval, kui tema surnukeha leiti, oli laipa röövitud, ära oli võetud ka dokumendid. Kuna luurel käinud rühm oli alles äsja kokku pandud, ei tundnud rühmakaaslased üksteist veel kuigi hästi. Kaaslased teadsid vaid, et surmasaanu oli üks appi saabunud Soome vabatahtlik.

« Avalehele 67 Kommentaari