ERM-i köök on endiselt tühi. RKAS ja ERM lähevad hankega uuele ringile. Foto: Anni Õnneleid
Riigihange, millega otsiti Eesti Rahva Muuseumile (ERM) köögiseadmeid, sattus avaliku tähelepanu alla, kui selgus, et selle tingimused oli koostanud üks pakkujaid Dieta AS. Ebaõiglasena näiv olukord on nüüd justkui lõppenud, sest Riigi Kinnisvara AS (RKAS) otsustas hanke tühistada. Nüüd antakse kõigile firmadele uus võimalus pakkumusi esitada. Päris nullist kogu protsessi siiski ei alustata. Ka uue hanke puhul võetakse aluseks ERM-i kontseptsioon, mis on välja töötatud koos Dieta AS-iga. RKAS-i kommunikatsioonijuht Madis Idnurm selgitas, et ERM annab ette loetelu köögiseadmetest, mida neil on vaja, ja RKAS-i ülesanne on hange korrektselt teha. Samamoodi oli ka nüüdseks tühistatud hanke puhul.
Ruum on endiselt tühi.
Foto: Anni Õnneleid

Uue hankega üritatakse aga tehtud vigu vältida ja kõigepealt koostöös ERM-iga seniseid hanketingimusi analüüsida. „Kuna RKAS ei ole spetsialiseerunud köögiseadmete hangetele ega oma valdkonnas kõikehõlmavat kompetentsi, kaasatakse lisaanalüüsi valdkonna teisi eksperte,” ütles RKAS-i juhatuse liige Elari Udam. Täpsemalt vaadatakse üle see, kui palju lubatakse etteantust kõrvale kalduda.

Ilmselt tuleb pakkujatele anda natuke rohkem vabadust või määrata täpselt ära, kui tegu on miinimumnõudega, ütles Idnurm. Tühistatud hanke puhul tekkis probleem näiteks sellest, et üks grill oli liiga võimas ega vastanud seetõttu justkui hanke tingimustele.
ERM ja RKAS on siiani tühjas muuseumiköögis kahepeale korraliku supi kokku keetnud. Kes selle nüüd ära sööb?
Foto: Andres Putting

Uus hange on kavas välja kuulutada hiljemalt septembri lõpus, vajalikud seadmed tarnida ja paigaldada hiljemalt tuleva aasta jaanuaris. Ilmselt laekuvad sellelegi hankele pakkumused samadelt firmadelt ja muutusi tuleb vähe. Ent võib eeldada, et firmad ei lähe enam pakkuma nii suure marginaaliga. Tühistatud hanke puhul oli kõige odavama ja kõige kallima pakkumuse vahe ligi kolmandik.

Köögi hilinemine läheb ERM-ile maksma, sest aasta lõpuni on lubatud korraldada juba üle saja rendiürituse koos toitlustusega. ERM-i direktor Tõnis Lukas on arvutanud, et musta stsenaariumi korral kaotab muuseum hanke tühistamise tõttu ligi 800 000 eurot.