Heikit innustab monumentide uurimistöös soov midagi Eesti heaks ära teha. Foto: Karin Kaljuläte

Heiki Koovi käes on varandus, millesarnast teistel pole ja ta jagab seda tasuta laiali. Varanduse nimi on neljasaja Lääne-Virumaa monumendi ajalugu ja laialijagamise paigaks veebileht www.monument.ee. Uurimist ja kirjapanemist ootab Heikil aga kõigi viie tuhande Eesti monumendi lugu. Tema jaoks pole vahet, kas monument on nõukogudeaegne, eestiaegne, tsaariaegne, nüüdisaegne. Monument on monument ja selle lugu tuleb rahvale tagasi anda.

Neile, kes esimest korda satuvad monumentide veebilehele, on seal olev infokogus vapustav. See on üldjuhul paljuski unustatud teave: kuidas, kelle abil ja millal monument sündis. Peale selle fotod ning artiklid ajalehtedest.

Unustatud lood

Eestlased on monumendirahvas. Pruugib mõnel külal, majal või isikul väärika sünnipäevanumbrini jõuda, kohe paneme monumendi püsti. Mälestuskivi või mälestustahvli. Paremal juhul ausamba. Siis unustame nii monumendi kui ka selle loo, kuidas üks või teine üldse sündis.

Mõned lood ja monumendid oleme teadlikult unustanud, sest need seostuvad Vene okupatsiooniga. Paraku unustame nii ka oma ajalugu.

Kui Heiki 2005. aastal oma aatetööd, monumentide lugude hobikorras kokkukogumist alustas, arvas ta, et kogu info on muinsuskaitses, muuseumides, valdades olemas. Tegelikkus oli aga pigem must auk.

Avalehele
15 Kommentaari