Heiki Suurkask Foto: Tiit Blaat

Kriminaalid ja joodikud ründavad Vao põgenikekeskust. Selge see, et nende taga on kellegi poliitiline ässitus. Ent selle põhjal, kuidas ühiskonna põhjakiht käitub, ei saa terve rahva kohta järeldusi teha. Niisugune element hakkab tavaliselt hambaid näitama siis, kui poliitiline vaen ühiskonnas tervikuna ületab igasuguseid piire. Kogu rahvas ei otsi „tõupuhast eestlast”, isegi kui keegi on kunagi midagi sellist vihjanud.

On aeg pea liiva alt välja võtta. Vihakõne pole Eestis ainult „paremäärmuslik vandenõu”. Eestis on vihakõnel kaks poolt ja viimased paar aastat on ründavam olnud just see pool, kes otsib igalt poolt „fašistlikke” sisevaenlasi. Homofoobia polnud Eestis isegi jutuks, enne kui kooseluseadust läbi suruma hakati.

Ka Hitleri kummardamist on üritatud meile importida, kord Soomest, kord Venemaalt, kuid see ei küündi kõrgemale ühiskonna põhjakihtidest. Massilise immigratsiooniga on Eestil küll negatiivsed kogemused, ent homodesse ja „mustadesse” suhtumise puhul ei tasu siiski otsida natslikku tausta.

Loe edasi homsest Eesti Päevalehest!