Kuigi internet on igapäevaelu lahutamatu osa, on sealsest tegevusest ja õigustest ikka veel reguleerimata ja hägune, räägib doktorant Karmen Turk. Foto: Tiit Blaat

Eelmisel nädalal Balil toimunud ÜRO internetifoorumil leidsid sadade riikide esindajad, et riigid peaksid kehtestama konkreetsed juhised, kuidas internetis toimuvat reguleerida. Esimene samm selle poole on foorumiks valminud harta inimõigustest ja põhimõtetest internetis, rääkis advokaat ja Tartu ülikooli doktorant Karmen Turk, kes on foorumil juba aastaid aktiivselt osalenud. „See harta on 1948. a ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni n-ö tõlge internetimaailma,” võttis ta kokku mitme aasta vältel tehtud suure töö, milles ka tema ise osales. „See on väga suur edusamm!”

Harta sisu on iseenesest lihtne: aluseks võeti ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni printsiibid ja õigused ning öeldi, mida need tähendavad internetis. Et harta niimoodi kirja sai, on esmakordne ning see võiks olla edaspidi aluseks riiklike õigusaktide ja juhiste koostamisel. „Need õigused, mis seal kirjas, peaksid olema aktsepteeritavad nii Aasias, Aafrikas kui ka Euroopas,” sõnas Turk.

Loe edasi, kuidas harta meie igapäevaelu mõjutama hakkab ja mida arvati foorumil USA pealtkuulamisskandaalist.

Avalehele
30 Kommentaari
Loe veel: