Tegu on Herbalife’i toodete edasimüüjatega, kes koostavad rasvunud inimestele toitumis-programmi ja soovitavad toidulisandeid. Perearstid seda tegevust heaks ei kiida.

Herbalife’i sõltumatu konsultant Õie Kahm ütles, et Tallinnas käib umbes paarkümmend konsultanti selliseid mõõtmisi tegemas. Tema sõnul kasutavad konsultandid Jaapanist pärit moodsaid aparaate, mis on ka paljudes arstikabinettides ja suuremates spordiklubides.

Aparaati sisestatakse inimese vanus, pikkus ja kaal, seejärel võtab klient kinni aparaadi käepidemetest, kust tema kehasse saadetakse elektriimpulss. Aparaat töötab voolutakistuse mõõtmise teel, sest rasvkoe elektrijuhtivus erineb muude kudede omast. Lõpuks arvutab masin välja kehamassiindeksi ja rasvaprotsendi.

Kahmi sõnul on oluline neid tulemusi võrrelda, sest suur kehakaal ei pruugi tingimata tähendada üleliigset rasva. “Võib-olla on inimesel suurem kont või palju lihaseid. Aga on olnud ka kenasid saledaid inimesi, ja selgub, et rasva on palju. Tema seda ei tea, aga kurdab väsimuse ja uimasuse üle, mis ongi just liigsest rasvast põhjustatud,” ütles Kahm.

Kahmi sõnul on sellekohaste tasuta konsultatsioonide vastu pidevalt suur huvi. “Kohapeal me toodetest ei räägi, kuid kes on huvitatud, saab tulla meile kontorisse individuaalsele konsultatsioonile,” rääkis Kahm.

Perearst Diana Ingerainen ütles, et ei tea kõnealustest mõõtmisaparaatidest suurt midagi. “Olen kaubanduskeskustes naiste juurde astunud ja küsinud, aga ega nad ei kipu eriti masinatest täpsemalt rääkima,” ütles Ingerainen. Rasvunud inimestele loodustoodete soovitamisse suhtus ta aga väga skeptiliselt. “Nende pulbrite ja tablettide peale läheb ju väga suur raha! Teades, et patsientidel ei ole seda raha väga palju, ei pea ma seda õigeks,” ütles Ingerainen. Ta soovitas pigem osta tervislikumat toitu ja muuta eluviise – osutada liikumisele rohkem tähelepanu. “Perearstina näen ma harva tablettide tarbimise tõttu tekkinud tervisehäireid, küll aga näen palju depressiooni. Need tabletid tekitavad inimeses pettekujutluse, et nüüd läheb kõik hästi, kuid tegelikult ei lähe,” tõdes Ingerainen.

Ka perearst Svea Rosenthal arvas, et selliseid mõõtmisi ei oleks vaja teha. “See ajab inimese närviliseks ega anna tegelikult terviklikku pilti. Minu juurde on küllalt tulnud saledaid, kel on rasvaprotsenti mõõdetud ja kes nüüd arvavad, et peavad veel maha võtma,” ütles Rosenthal. Ta rõhutas, et inimesi on mitut tüüpi, arvestada tuleb ka pärilikkust jms. “Ma ei julgeks küll sellise pindmise mõõtmise järgi otsuseid teha,” arvas perearst.