Kui kohus algatab lähiajal Kalev Meedia ehk uue nimega AS-i Via Concept pankrotimenetluse ja ettevõtte pankrot ka välja kuulutatakse, jääb töötajatele ainus võimalus saada osa juba väljateenitud rahast kätte töötukassast.

Saamata jäänud palga, töölepingu lõpetamise hüvitise ja kasutamata puhkuse hüvitise eest tasub töötukassa aga maksimaalselt kokku kuue Eesti keskmise palga ulatuses ja ka selle raha kättesaamine võtaks aega kuid. Kuna aga Kalev Meedia ostis alles poolteist aastat tagasi ajakirjanikke väga kõrgete palkadega teistest väljaannetest üle, jääb töötajatel tõenäoliselt saamata vähemalt pool väljateenitud rahast.

Ametiühingute keskliidu juht Harri Taliga lausus, et korrektne oleks, kui majandusraskusse sattunud ettevõte austaks oma töötajaid, lõpetaks töölepingud korrektselt ja maksaks ausalt ära kõik tasud. „Vastasel juhul veeretatakse ettevõtlusrisk vähemalt osaliselt töötajate õlgadele, kuigi nemad ei saa vastutada ei vildaka äriplaani ega valede juhtimisotsuste eest – seda enam, et seal nende arvamust isegi mitte ei küsitud,” ütles Taliga.

Kuigi seaduse järgi vastutab kohustuste eest ettevõte ja kahjumi eest selle omanikud aktsiakapitali ulatuses, ei takistaks Taliga sõnul mitte miski ka Via Concepti emaettevõtet ehk suures osas Oliver Kruudale kuuluvat AS-i Luterma (endine AS Kalev) meediafirma töötajate ees olevaid kohustusi üle võtmast.

Tööõigusbüroo Labour Consulting OÜ jurist Katrin Sarap lausus, et ettevõte oleks raskuste ilmnemise ajal võinud alustada enda likvideerimist, selle asemel et lasta firmal pankroti poole tüürida. „Töötajate lepingud oleks saanud ettevõtte likvideerimisel kahekuulise etteteatamisega lõpetada ja maksta neile veel hüvitiseks kaks töötaja enda keskmist palka,” ütles Sarap ja lisas, et see olnuks ilus ja töötajate vastu viisakas.

„Tänases majandusolukorras pole harvad juhud, kus ettevõte lastakse pankrotti pahatahtlikult, kas see ka sel juhul nii oli, mina kommenteerida ei oska,” lausus Sarap.

Ka Karin Sarap tõi esile, et üks Kalev Meedia endiste ja praeguste töötajate väheseid võimalusi kõik saamata jäänud tasud ja hüvitised kätte saada oleks juhul, kui need kohustused võtaks üle mõni kolmas osapool, näiteks meediaettevõtte täiesti tegutsev omanikfirma.

„Töötajad on oma töö ausalt teinud ja teevad seda ka praegu, aga omanikud on nad unarusse jätnud. Kui kõik osapooled peavad üksteisega käituma viisakalt, siis omaniku poolt see küll praegu viisakas ei ole,” nentis ta.

Suurärimees ja tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi ei kiirustanud Oliver Kruudat meediaäri kõrbemise järel töötajate unarusse jätmise pärast hukka mõistma. „Praegu on seis Eesti majanduses selline, et kui raha ei ole, siis seda ikka pole kuskilt võtta ka,” lausus ta ja lisas, et enne konkreetsemate seisukohtade võtmist soovib ära oodata kohtu otsuse pankrotimenetluse algatamise kohta.

Millised on Oliver Kruuda enda plaanid ja mõtted töötajate palkade ja hüvitiste kohta, Eesti Päevalehel eile välja selgitada ei õnnestunud, sest Päevalehe kõnedele ärimees ei reageerinud.


Kalev Meedia tõus ja krahh

2006. aasta lõpp – levivad esimesed kuuldused, et magusaärimehena tuntud Oliver Kruuda soovib luua meediaimpeeriumi.

Aprill 2007 – Kalev Real Estate Company rendib Tallinna südalinnas asuvasse elitaarsesse Tornimäe kõrghoonesse 1900 ruutmeetrit pinda, millest hiljem saab Kalev Meedia toimetus.

Juuni 2007 – Kalev Meedia juhiks saab Alar Pink.

Oktoober 2007 – telekanal Kalev Sport saab edastusõiguse; Kruuda esitleb ideed luua ajakirjanike börs.

14. oktoober 2007 – Kalev Meedia avab uudisteportaali Kalev.ee.

Detsember 2007 – Kalev Sport alustab koostööd Tallinna linnavalitsusega.

2007 – Kalev Meedia alustab ajakirjade väljaandmist. Eri ajal võetakse üle Avenüü, Ärielu, Sporditähe, Justi, Basketi, Jalka, Muumi, Praktilise Arvutikasutaja ja Bravo väljaandmine.
Kalev Meedia soovib osta Uniprinti trükikoda, ent hiljem selgub, et selleks pole piisavalt raha.

Veebruar 2008 – selgub, et Kalev Meedia lõpetas eelmise poolaasta 20,8 miljoni kroonise kahjumiga.

Oktoober 2008 – Kalev Meedia ostab Starmanilt telekanali Neljas.

22. detsember 2008 – Kalev Meedia ostab raadiojaama Sun FM ja ajalehe Tartu Ekspress.

14. jaanuar 2009 – Kalev Meedia teatab, et lõpetab kõigi ajakirjade väljaandmise, algab töötajate koondamine. Ajakirjad tõid iga kuu 3,5 miljonit krooni kahjumit.

Jaanuar-veebruar 2009 – ettevõte sulgeb ka venekeelse uudisteportaali. Kruuda müüb telekanali Kalev Sport.

Märts 2009 – Kalev Meedia nimetatakse ümber AS-iks Via Concept, mille juhiks saab Alar Pingi asemel Andres Heliste.

Üleeile andis ettevõte Harju maakohtusse pankrotimenetluse algatamise avalduse.INTERVJUU: Kalev Meedia fantoomjuht: enam pole midagi teha

Ehkki isegi Kalev Meedia ehk uue nimega AS-i Via Concept endised ja praegused töötajad pole seni suutnud ettevõtte uue juhi Andres Helistega ühendust saada, sai Päevaleht vastse meediajuhi eile telefoni otsa.

Palun selgitage, mis saab Via Concepti töötajatest?

Kui kohus tõesti algatatud pankroti välja kuulutab, siis otsustab pankrotihaldur, mis edasi saab. Hetkel seda veel tehtud ei ole. Ma arvan, et koondatud saavad lähtuvalt seadusest oma rahad kätte ja töötukassa kaudu saadakse ka töötasud.

Nii et ettevõttelt endalt pole neil mingit lootust enam raha saada?

Hetkel oleme maksevõimetud.

Kas te pole näiteks Kruudaga kaalunud võimalust ettevõttesse nii palju raha juurde panna, et vähemalt töötajad saaksid ausalt ja viisakalt oma raha kätte?

No mingit varianti oleme siin kaalunud, aga hetkel ei ole selliselt otsustatud. Ütleme nii, et tegelikult nii teha võimalik ei ole, kuna omaniku võlanõue on niigi kõige suurem. Ettevõtte majandustegevuse jätkamiseks pole alust laenu juurde võtta ja tegelikult ei tohigi seda teha.

Kui suur on omaniku nõue ja kui palju nõudeid kokku on?

Seda ei saa kahjuks avaldada.

On ettevõttel veel üldse mingeid varasid, mida pankroti korral müüa saab?

No ikka on varasid, aga täpselt sama asi, et detailidest ei saa rääkida. Kuna tegemist on börsiettevõttega, siis käib teavitamine ainult börsi kaudu.

Töötajad kurdavad, et teiega pole võimalik üldse kontakti saada ja käib jutt, et teid määrati ettevõtte juhiks ainult selleks, et see pankrotti viia.

Pankrotti ajamiseks ei ole vaja midagi teha. Minu eesmärk oli aru saada, kas on mingeid võimalusi ettevõtte tegevuse jätkamiseks või ei ole. Kahjuks võimalusi ei ole.

Kust Kruuda teid üldse leidis? Olete varem temaga koos tööd teinud?

Selle jätan ka enda teada. Otseselt koos tööd teinud ei ole, aga ütleme nii, et me olime teadlikud teineteisest.