Toomas Kümmel usub, et kui VEB fondis juhtunu avalikult selgeks saab, on see Eesti rahvale tervendava toimega. Foto: Tanel Meos

••Kümmel oma VEB-i uurimise huvist

Isiklik huvi absoluutselt. Siis oli see asi pööraselt huvitav. Eriti seetõttu, et – vaata, kui õpetaja koolis räägib, et korrutustabel ei kehti ja kaks pluss kaks on seitse, siis kutsuvad lapsevanemad hullumajaauto. Aga kui pankurid ajavad sellist debiilset juttu, siis ühel hetkel mõtled, kas neil on midagi väga varjata või on nad peast segi läinud.

See on mul elus kolmas suur teema. Üks on Tšetšeenia-Kaukaasia, nende asjadega olen veel rohkem tegelenud. Siis oli omal ajal üks teema, mis sai tehtud: me rebisime õigeusu kiriku Moskva käest ära. Sa oled noor mees, ei mäleta seda.

Mul on kodus 17 paksu kausta seda VEB-i saasta täis. Uurimises on pausid ka olnud. Üks periood oli päris alguses, kui sai küsitud, kuhu see raha on kadunud. Siis oli pärast raamatu („Isamaa rüüstajad” – toim) kirjutamist 2004. aastal. Mitu aastat ei tegelenud, viisin kaustad keldrisse ära. Uuesti alustamisele on ikkagi mingi sündmus eelnenud, ega päris lambist ei ole hakanud jälle pihta, oma elu on ka elada.

Aga kui võtad endale teema, siis peabki lõpuni minema, muidu ei saa. Kui järele jätad, siis...

••Kümmel raskest uurimisest

Raskelt, erakordselt raskelt on läinud uurimine. See oli üks pime juhus ja õnn, et Venemaalt sai mingid paberid alguses kätte. Pärast seda on Venemaa täiesti lukus. Olen igatpidi proovinud. Jube raske. Kogu aeg on jube raske. Eriti kuna keegi ei räägi midagi. Ma olen paljudele rääkinud lugu, kuidas raamatut kirjutades Kraftilt (Vahur Kraft oli 1995–2005 Eesti Panga president – toim) vastuseid soovisin. Saatsin 30 konkreetset küsimust. Kolm kuud käis lollitamine, et ei saa vastuseid. Siis lõpuks vanalinna kohvikus anti tühi leht ja Kraft palus öelda, et küsimused on esitatud valest ideoloogiast lähtudes. Niisugust jama on kogu aeg olnud.

Ähvardatud? Sellega on nii, et elus on igasugu asju juhtunud. Ega sa kunagi ei tea, mis asi miks juhtus. Autol tuleb sõidu pealt ratas alt ära. Aga võib-olla olidki poldid lahti? Kui hakkad üle mõtlema, lähed lolliks. Lihtsalt mingi pätt tahtis ratast varastada.

••Kümmel võimalikest vandenõuteooriatest

Kogu aeg on püütud rääkida, et mul on vandenõuteooriad, konspiroloogia, luulud ja ma ei tea mis kõik. Need jutud on nüüd auditiga igaveseks maha võetud. Minult küsis üks hea sõber: vaata neid reformareid, Õhtuleht anti kohtusse täiesti süütu asja eest, Äripäev anti kohtusse, sina kotid neid hommikust õhtuni – miks nad sind kohtusse ei anna? Ma ei ole kunagi nii mõelnud, aga ausalt öeldes kuluks kohtuasi ära küll. Inimesed saaksid tulla kuulama, saaks küsimusi esitada. Aga nad ei kaeba.

Kogu aeg on kartus, et äkki vaatan liiga tähelepanelikult ja näen midagi, mida ei ole. Olen seda kartnud, seepärast hoidnud ka tagaplaanile ja rääkinud vähem, kui ma mõne asja kohta tegelikult arvan. Ma olen jube ettevaatlik olnud. Kui midagi ütlen, siis see on mulle raudpolt-kinnitust saanud.

••Kümmel oma uurimise rahalisest toetamisest

Ei ole kellegi kinnimakstud töö. Nüüd tegin MTÜ mõned kuud tagasi. Sinna mõned head sõbrad on kandnud, ma arvan, et umbes 600 eurot. Ma ei ole kelleltki küsinud. Ma arvan, et ühe korraliku auto olen küll VEB-i uurimise alla pannud. Tead ise, palju sellise asja tegemine maksab. See on nagu olla väliseesti luuletajaks – selleks peab olema hea elukutse, et saaks rahulikult luuletada! Kui naine oleks hakanud kodus rääkima, et sa oled haige vend, uurid mingit sellist asja, siis vaevalt et ma oleks edasi tegelenud.

Eks ikka sai sõpradega arutada, päriselus on nii, et kui on mingid eeldused ja arvamused ning saad [sõpradelt] neile tuge, siis tegeled. Sellistes asjades on puussepanek ka. Sa ei tee minuga kunagi intervjuud asjadest, mis on puusse läinud, aga neid on ka. Juhustel on ka jube suur roll. Siin on sohu jooksnud otsi ikka olnud, aga mitte palju. Algtõuge oli see, et raha kadus ära.

••Kümmel VEB fondi auditi tulemustest

Dokumente, mis nüüd auditiga avaldati, loen ma esimest korda. Mul oli palju auke, kuhu saan nüüd need dokumendid panna. Aga seal on palju veel puudu, mis asja selgitaks. Kogu VEB-i asja mehhanism on meile tegelikult praegu teada. On ainult üks suur küsimus jäänud: kui palju ja kellele raha sai. Kuidas raha jagati – see on huvitav. Muidugi ma arvan, kuidas see oli, aga ma ei räägi seda, sest mul ei ole dokumente seljataga.

Veel üks tähtsamaid teemasid asja juures on: kes sellest finantskuriteost midagi teab? Venemaa. Ainus koht, kus info kogu selle asja kohta on. Kas need inimesed, kes on VEB-i juhtumiga seotud, on seetõttu šantažeeritavad? On, eks ju. Siin on Eesti riigile nii olulisi küsimusi, mis tuleks ära lahendada. Ma väga kardan seda. Arvan, et inimesed, kes on niimoodi mõjutatavad, ei tohiks sellistel ametikohtadel lihtsalt olla.

••Kümmel edasisest

Jah, see VEB-i asi saab selgeks. Ma ei tea, miks mul on sisemine kindlus, et saab. See võib olla väga valuline, aga Eesti riigile ja rahvale väga tervendav protsess.

Millega veel peaks tegelema? Eesti Energia poliitika. Sellega tegeleks hea meelega, see mind huvitab. Kogu Eesti Energia tegevus ja kõik, mis põlevkivi ümber on toimunud. Kuidas energiapoliitika on kujunenud.Kes ta on?Toomas Kümmel
endine ajakirjanik

••1960. aastal sündinud Toomas Kümmel lõpetas 1984. aastal Tartu ülikooli geograafina. Ta on töötanud uuriva ajakirjanikuna Eesti Ekspressi, Eesti Aja ja Eesti Päevalehe toimetustes ning olnud Jõelähtme vallavanem. 1990. aastate alguses tegi ta ka dokumentaalfilme.

••2004. aastal andis ta välja raamatu „Isamaa rüüstajad”, milles analüüsib Eesti ettevõtete raha külmutamist Vene Välismajanduspangas 1990-ndate alguses.