29. märts 2004. Kaks ja pool tundi enne seda, kui peaminister Juhan Parts ja Eesti suursaadik USA-s Jüri Luik andsid Washingtonis üle Eesti NATO-ga ühinemise dokumendid, heiskas president Meri oma koduõuel sinimustvalge kõrvale NATO lipu. FOTO: RAIGO PAJULA

1991. aasta detsembris arutasid NATO välisministrid esimest korda väljavaadet luua partnerlus Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega ning samas loodi ka Põhja-Atlandi koostöönõukogu. Kohtumisel NATO peakorteris osales ka äsja iseseisvunud Eesti välisminister Lennart Meri. Kohtumine algas ebatavaliselt: Vene välisminister Andrei Kozõrev hilines ja kui ta oli saabunud, palus Nõukogude Liidu suursaadik võtta kohtumise lõppteksti projektist välja mõiste Nõukogude Liit.

Välisministeeriumi ajalookirjutuses meenutatakse, et ruumis tekkis närviline õhkkond: Nõukogude Liit hakkas kokku varisema ja NATO pead kaotama. Kui siis Lennart Meri parasjagu sigaretituhka raputas, arvas keegi NATO peasekretäri Manfred Wörneri abilistest, et ta soovib sõna võtta. Minister Meri oli juba niigi Vene vägede küsimuses olukorda teravdanud ning Wörner muutus nõutuks, kuid andis arvatavale soovijale sellegipoolest sõna.

« Avalehele 140 Kommentaari