Linnahalli renoveerimisega lubati algust teha juba kevadel. Terje Lepp

 Linnavalitsus lootis varem, et saab linnahalli renoveerimist alustada juba tänavu kevadel, kuid see tähtaeg möödus. Veel mõni kuu tagasi lubas linnavalitsus, et ehk saab haamrid-saed kätte võtta tuleval sügisel, kuid nüüdseks on selge, et ka see tärmin nihkub edasi. Linnahalli renoveerimise plaan hakkas kuju võtma mullu kevadel, kui Tallinna linnavalitsus teatas rõõmsalt, et lagunevat hoonet tahab renoveerima hakata rikas Ameerika kosilane ehk USA kosmeetikahiiu Estée Lauder pärija Ronald S. Lauder. Tallinn ja Lauderi firma Tallinn Entertainment LLC otsustasid linnahalli renoveerimiseks ja seda ümbritsevate kinnistute hoonestamiseks luua ühisfirma, aga see on veninud juba üle aasta rahastamisküsimuste ja mahuka planeerimistöö tõttu.

Mahukas töö

„Enne kui saab renoveerimisega alustada, on vaja lõpule viia ühisettevõtte asutamine ja seada hoonestusõigus. Praeguse seisuga loodan, et saame vajalikud dokumendid linnavolikogu ette tuua 27. jaanuaril,” ütles abilinnapea Taavi Aas. „Kui ettevõte on asutatud, siis saab teha detailplaneeringu ja renoveerimisprojekti,” tutvustas Aas järgmisi etappe. Linnahalli ümbritseva ala detailplaneering on mõistagi väga mahukas töö, mida mõne kuuga valmis ei tee. Õnneks pole linnahalli hoone kui olemasoleva ehitise renoveerimise jaoks enam detailplaneeringut vaja, piisab renoveerimisprojektist. Kuid ka see pole väike joonis, mille võiks paari pliiatsitõmbega paberile visata. „Projekt sisaldab sisemisi ümberehitusi: jäähalli osa läheb näiteks konverentsikeskuseks, lisaks tuleb uuendada kõik kommunikatsioonid,” loetles abilinnapea. „Kusagil aasta pärast saab vast Linnahallis reaalselt tegutsema hakata,” nentis ta.

Ehitustööd võtavad oma aja ja seega võib praegu eeldada, et vähemasti enne 2012. aasta lõppu pole lihtrahval tulemusi loota. Ühisfirma ehitusplaanil on kaks etappi. Esimeses etapis on kavas renoveerida linnahalli kontserdisaal ning ehitada hotell ja vabaajakeskus. Linnahalli hoonega ühendatav suur hotell võtab enda alla kolm Logi tänava krunti. Vabaajakeskusse tulevad meelelahutusasutused, restoranid ja ilmselt ka kasiino. Suurprojekti teises etapis on plaanis ehitada sadam või jahisadam ning laiendada konverentsikeskust ja hotelli.

Suur küsimärk – kust võtta raha?

•• Tallinna linn ja Tallinn Entertainment LLC sõlmisid linnahalli ja selle ümbruskonna renoveerimise-hoonestamise lepingu 2009. aasta mai alguses. Projekt on mahukas – üksnes linnahalli hoone renoveerimine võib maksma minna üle miljardi krooni ehk ligi 64 miljonit eurot. Tallinna ja Lauderi ühisettevõtte osalus jaguneb 50 : 50 ning esimesed 15 aastat ühisettevõte linnale hoonestusõiguse tasu ei maksa. Samal ajal ei määratle leping ameeriklaste investeerimiskohustust.

•• Selle aasta veebruaris küsis linn rahandusministeeriumilt garantiid 2,8 miljardi krooni ehk 18 miljoni euro suuruse laenu jaoks, mida olevat nõus andma USA valitsusgarantiiga erainvestorid. Rahandusministeerium keeldus laenu garanteerimast, põhjendades, et finantseerimisskeemi teostatavust või kasulikkust pole võimalik hinnata. Tallinn sellest siiski ei heitunud ja abilinnapea Taavi Aas kinnitas toona, et linnal on rahastamiseks varrukas ka plaan B. Mida silmas peeti, pole teada.