Maa-ameti geoinfosüsteemide büroo juhataja Eduard Pukkonen näitab erinevaid võimalusi, kuidas huvipakkuva kinnisvaraobjekti kohta infot hankida. Foto: Meisi Volt

Kuigi kinnisvara soetades kehtib tõdemus, et oma silm on kuningas, saab huvipakkuva objekti kohta maa-ameti erinevatest kaardirakendustest palju infot hankida enne, kui kohapeale sõit ette võtta. Teisalt saab kaartidelt ka niisugust infot, mida kohapeal ringi jalutades teada ei saa. Kas võiks tulla näiteks selle peale, et talu, mis asub keset põlde, on valla üldplaneeringu järgi ümbritsetud hoopis elamuehituseks planeeritud maaga? Maa-ameti planeeringute kaardirakendusest saab niisugust infot hankida.

Esimese asjana soovitab maa-ameti geoinfosüsteemide büroo juhataja Eduard Pukkonen alustada maa-ameti geoportaali maainfo rakendusest, kus on näha huvipakkuva piirkonna asustus, metsad, lähim veekogu, naabrite lähedus/kaugus, läbi- ja juurdepääsuvõimalused, kinnistute piirid jms.

Naabruse maakasutus

Kodu või ettevõtte tarvis kinnisvara soetades on ka tähtis, milline on lähipiirkonna maakasutus, sh planeeritud maakasutus. Näiteks selguski, et talukoht, mis on aastaid olnud viljapõldudega ümbritsetud ja on seda praegugi, ei pruugi igavesti selliseks jääda, sest valla üldplaneeringu kohaselt on osa praegu põlluna kasutusel olevast maast planeeritud elamumaaks. „Kui valla üldplaneeringus on niisugused asjad määratletud, on see roheline tuli arendustegevusek,” osutab Pukkonen, et juba kehtestatud üldplaneeringut ei saa vaidlustada.

Avalehele
1 Kommentaari
Loe veel: