Tallinna linnakohus määras kurjategijaile aasta võrra lühemad karistused kui prokurör nõudis, sest Maakri tänava valuutavahetuspunkti omanik ei suutnud kohtus veenvalt tõestada, et röövlite saagiks langes just ligi 12 miljonit krooni.

Enamus ajast istutud

Telleri kallal vägivallatsenud ja neljaks aastaks vangi minev Boriss Ostrovski (32) väitis, et saagiks saadud raha sai politsei tervenisti kätte. Ostrovski võib vabadusse pääseda lähiajal, sest ta on kohtuliku uurimise tõttu vahi all veetnud juba kolm aastat.

Vangla pole kohtuotsust naerusui kuulnud meest muserdanud, sest ta teatas, et istub eel-uurimise aja rõõmuga vahi all.

Politsei ei välista, et vabanedes ootab Ostrovskit ees osa seni tuvastamata kaaslase poolt alles hoitud ja siiani leidmata 6,3 miljonist kroonist.

Röövimise ideele tulnud Deniss Dmitrijev (27), teda aidanud Igor Jaakson (27) ja röövlitega kokku mänginud valuutavahetuspunkti turvamees A. H. (31) said karistada kolmeaastase vangistusega.

Röövleid sõidutanud taksojuht Innar Kaasik (32) peab kuritegelikul teel saadud vara omastamise eest maksma trahvi 4100 krooni. Taksojuht sai teene eest 50 000 krooni, mille ta hiljem tagastas. Kõiki kohtualuseid ähvardab röövi tõttu tegevuse lõpetanud AS Marri 6,3 miljoni kroonine kahjunõue.

Hoolikas plaan

Sajandi raharööviks tituleeritud kuriteo olid mehed hoolikalt planeerinud. Kuna röövlid arvestasid, et politsei hakkab kahtlustama taksojuhti, mõtlesid nad talle välja alibi ja käskisid röövi ajaks taksomeetri tööle panna. Rööv pidi toimuma ajal, kui tööl oli turvamees A.H., kes röövi päeval kaubamajja süüa ostma minnes andis märku, et “plats on puhas”.

Kontorisse sisenenud röövel palus vahetada 20 USA dollarit, kuid tungis ootamatult tellerile kallale. Tema kaaslane avas seifi äärel seisnud võtmega rahakapi ja ladus valuuta kotti. Lahkudes võtsid nad kaasa turvakaamera videosalvestuse ja sõitsid minema tänaval oodanud taksoga.

Kaks nädalat hiljem hakkas kuritegu siiski hargnema, sest röövi kavandaja Dmitrijev käis oma koolivenna valvatavas valuutavahetuspunktis vahetamas suures koguses Eestis vähelevinud Norra kroone, mis hoobilt politsei tähelepanu äratas.

Dmitrijev ja ta sõber Jaakson vahistati, kui nad üritasid Eestist põgeneda ja olid Lätis endale tellinud eralennuki Hispaaniasse sõiduks. Tallinnas istusid nad äsjaostetud uude Mercedesesse ja kihutasid Ikla piiripunkti, kus piirivalve nad värskelt saadud tagaotsimisteate põhjal vahistas.

Meeste autost leiti 150 000 Eesti krooni väärtuses valuutat. Meeste kodudest leidis politsei veel üle viie miljoni krooni.