Graafika: Maret Müür

ID-kaarti reklaamides lubati võimalust seda kunagi pangakaardina kasutada. See lubadus on siiani lubaduseks jäänud ja maailm omakorda liikunud veel kaugemale – nüüd lubatakse pangakaardid ümber kolida mobiiltelefonidesse.

„Põhiline vahe tänase maksega on see, et pangakaart kui selline kaob. Kaart laetakse mobiilplatvormi kaudu otse mobiiltelefoni ja salvestatakse SIM-kaardi peale,” selgitas jaanuaris algavat pilootprojekti OÜ Eliko Tehnoloogia arenduskeskuse tegevjuht Oliver Väärtnõu. „Kui täna paneb inimene pangakaardi kiipkaardilugejasse, siis tulevikus paneb telefoni lugeja lähedale, lugeja kontakteerub mobiiltelefoniga ja makse toimub telefoni ja terminali vahel.”

Selline lahendus peaks olema eelkõige kasulik väikeste maksete kiirendamisel, mille üheks võimaluseks on ühistranspordi kontaktivaba piletisüsteemi loomine, kus pileti ostmiseks ei pea enam sularahaga tegutsema. PIN-koodi küsimine tuleks omakorda ainult teatud summadest suuremate ostude puhul. „Olenevalt makse suurusest, kui näiteks läheb makse üle 20 või 30 euro, siis tekkivad kliendile erinevad turvamehhanismid, kus küsitakse näiteks PIN-koodi sisestamist telefonis või nii telefonis kui ka terminalil endal, et suurendada kindlust kliendi isikus.”

Avalehele
9 Kommentaari
Loe veel: