„Kui majandus kasvab kiiresti, peavad kiiremini kasvama ka pensionid. Reformierakond jätkab kiiret majanduskasvu soodustavat poliitikat ja kahekordistab pensionid nelja aastaga.” Sellise lubadusega läks Reformierakond vastu 2007. aasta riigikogu valimistele. Juhtus aga nii, et nelja aastaga tõusis toonane 204 euro suurune keskmine pension ainult pea 70 euro võrra, mida on lubatuga võrreldes kolm korda vähem (vt graafik). Ehk siis 2011. aastaks ei suudetud pensione isegi poole võrra tõsta.

„Reformierakonna lubaduse järgi oleks vanaduspension pidanud 2011. aastal olema umbes 420–450 eurot. Poliitikud loodavad, et rahval on haugi mälu, aga nii palju ei saaks isegi nemad loota, et rahval pole mõistust aru saada, mis on bluff,” sõnas Eesti pensionäride ühenduste liidu esimees Andres Ergma. Kui mõni poliitik veel praegugi 2050. aastast tõsise näoga räägib, peaks ta Ergma hinnangul minema Venemaa telesaatesse „Selgeltnägijate tuleproov”. Ergma sõnul ei meenu talle ühtegi pensionialast lubadust, mida tegelikult täidetud oleks. „Majandussurutise ajal lubati, et pensione ei vähendata. Tegelikult hakati edaspidi pensioni arvutatud koefitsenti vähendama nn tasaarvestuse tõttu. 2014. aastal oleks pension indeksi järgi pidanud tõusma 6,4%, aga valitsus kinnitas tõusuks 5,8%, 2013. aastal 7% asemel 5%. Aastatel 2010–2012 vähenes reaalpension 1,3% võrra,” rääkis ta.


Loe edasi, mida ütlevad lubaduse kohta pensionäride ühenduste liidu juht Andres Ergma ning reformierakonna töö- ja tervishoiuminister Urmas Kruuse.
Avalehele
280 Kommentaari
Loe veel: