Kaja Kallas Foto: Ilmar Saabas

Töörühma liige, Reformierakonna fraktsiooni kuuluv Kaja Kallas ütles, et Eesti esinejad on pakutud Tartu ülikooli eetikakeskuse poolt – Mari Kooskora ja Halliki Harro-Loit, kes räägivad sellest, mida eetikakoodeks võiks riigikogule anda ja kuidas lahendada väärtuste konflikte.

Lisaks on seminarile kutsutud ka ekspert Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsioonist ehk OSCE-st – Marcin Walecki, kes räägib parlamentaarsest eetikast ülemaailmselt. „Peale ettekandeid toimub eetikakoodeksi töörühma ja TÜ ettevalmistatud kaasuste arutelu, mida juhivad TÜ eetikakeskuse inimesed,” tutvustas Kallas.

Alustatakse algusest peale

Kui palju riigikogu liikmetest seminaril osaleb, selgub Kallase sõnul täna, kui lõpeb registreerimine. Ainult riigikogu liikmetele mõeldud eetikaseminari korraldamise võttis töörühm ette pärast seda, kui eelmise aasta suvel alustatud ning sügiseks valminud eetikakoodeksi esimene versioon riigikogus toetust ei leidnud. Seepeale otsustas töörühm, et koodeksi koostamist alustatakse algusest peale ning leitakse esmalt need koodeksi põhimõtted, millega on nõus kõik osapooled.

Eetikakoodeksi vajalikkust on rõhutanud ka korruptsioonivastaste riikide ühendus GRECO. 1 Urmas Jaagant