„Star Warsi” kostüümides äärmuste otsijad poseerisid pühapäeval USA-s Arizona kõrbes asuvas Surmaorus Fahrenheiti järgi 131 kraadi näitava mitteametliku termomeetri näidu ees. Celsiuse järgi oleks see 55 kraadi. Surmaorus on mõõdetud ka 1913. aastast püsinud maailma kuumarekord 56,7 kraadi. Foto: AFP / Scanpix

Nädalavahetusel mõõdeti Ameerika läänerannikul 54,4 soojakraadi ja Lääne-Euroopat uputas alles lähiajal tulvavesi. Eestisse saabus kevad erakordselt vara, nii et metsmaasikad on väludel juba otsakorral. Tartu ülikooli meteoroloogiaprofessori Rein Rõõmu sõnul on see Eesti kohta tõesti erakordne. „Lausa sajandi kevad,” lisas ta.

Siiski ei anna varajane kevad tunnistust sellest, et Eesti kliima järsult soojeneks, vaid näitab Rõõmu arvates harilikku ilma muutlikkust. Kliima soojenemist ei peaks me vähemalt mõnda aega kartma. Juhul kui kliima peaks saja aastaga soojenema äärmuslikult, kaheksa kraadi võrra, siis peaksime oma tuleviku ilmastiku vasteid otsima praeguse Prantsusmaa lõunaosast, kinnitas Rõõm.

Loe lähemalt, kui palju ilmad veel soojenevad ning mis aitaks seda ära hoida: kas piisab säästlikust eluviisist või tuleks hakata kosmosesse ehitama peegeldavaid kettaid või päikesevarje.

Avalehele
90 Kommentaari
Loe veel: