Kirsika Jõemets (vasakul) ja Helen Talalaev ütlevad, et tahavad kindlasti oma kooselu registreerida. „Seadus ei võta kelleltki midagi ära, kuid annab paaridele juurde lisavõimaluse oma elu paremaks korraldamiseks,” leiab Talalaev. Foto: Tanel Meos

Sel nädalal esitatakse riigikogule kooseluseaduse eelnõu – dokument, mis võiks jõustumisel õiguslikult kaitsta nende paaride suhet, kes ei saa või ei taha abielluda. Seadusega antaks Eestis esimest korda samasoolistele paaridele võimalus suhe ametlikult registreerida, jagada muu hulgas laenukohustust ja ka lapsendada partneri last. Ent õigusliku kaitseta on sisuliselt ka need umbes 170 000 inimest, kes elavad Eestis n-ö vabaabielus.

Sellele, et samasooliste paaride õiguste kaitseta jätmine on vastu Eesti põhiseadusele, osutas õiguskantsler Indrek Teder juba 2011. aastal. Ent eri huvigruppide, ka poliitilise vastuseisu tõttu – sageli põhjendusega: ühiskond pole selleks valmis – on eelnõu koostamist ja seejärel arutelule esitamist pidevalt edasi lükatud.

Loe edasi, kuidas eestlaste arvamus samasooliste suhete kohta on muutunud ja kas kooseluseadus saab erakondade toetuse.

Avalehele
188 Kommentaari
Loe veel: