Illustratsioon: Ott Vallik .

„Paar aastat tagasi hakkasin eesti kunsti koguma, ostsin Mägi ja Köleri ning soetasin hulga pagulaskunstnikke,” kirjeldab Katrin endas tärganud kunstikirge. Algajana usaldas ta kunstiturul sõber Reigot, kuid kahepeale satuti nii osava kelmuse peale, et petta said mõlemad.

„Reigo oligi see, kes tutvustas mind Eesti kunsti müüjatele ja diileritele, kuni mingil hetkel läksin hoogu ja Reigo teatas, et Osta.ee's müüakse väga odavalt Nikolai Triigi ja [Richard] Uutmaa maale,” räägib Katrin poolteise aasta eest tehtud tehingu algusest. „Tavaliselt ostsin maale galeriidest, kuid mulle öeldi, et need maalid tunduvad originaalid.”

Katrin kandis partnerile üle 3500 eurot ja jäi maale ootama. Kunstimuuseumi ekspertiisi tulemus oli aga ootamatu. „[Kunstiteadlase] Mai Levini sõnul olla aga tegu ülifiligraansete võltsingutega.” Katrin pöördus politseisse ja tema teada on asjaga seotud välismaist päritolu kunstikopeerija, kes on turule paisanud võltstöid, mis Eesti kunstiturul ringlevad. Selliste kunstimüüjate eest hoiatamiseks ja avalikkuse ette toomiseks ta Eesti Päevalehe poole pöörduski.

Põhja politseiprefektuuri majanduskuritegude osakond on juhtunut menetlenud juba üle aasta, politseis on alustatud kriminaalmenetlust kelmuse paragrahvi alusel, kuid kahtlusaluseid praegu pole. „Ligi aasta tagasi laekus politseisse avaldus, mille järgi oli isik ostnud veebioksjoni teel kaks maali ja hilisem ekspertiis näitas, et tegu on võltsingutega,” ütleb Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse juht Roger Kumm. „Kohtueelne uurimine kestab, praeguse seisuga ei ole antud asjas kellelegi kahtlustust esitatud, seetõttu konkreetselt antud juhtumist paraku kuigi palju rääkida ei saa.”

Üldiselt soovitab Kumm veebikeskkondades väärtuslikke pakkumisi vaadates umbusklikum olla. „Seda, et majanduspolitseil oleks massiliselt sisse tulemas avaldusi selle kohta, et keegi on veebi­oksjonil ostnud võltsitud kunstiteoseid, ei saa kindlasti öelda, sellised juhtumid on ikka erandiks,” sõnab Kumm. „Sama ei saa aga öelda nende avalduste kohta, kus inimene on veebikeskkonnas ostes või müües oma rahast või kaubast ilma jäänud. Sellised avaldused laekuvad meie lauale iga päev.”

Pettust keeruline uurida

Politsei soovitab suurte ostude puhul teha mahukat eeltööd. „Uurige müüja tausta, vaadake, kas ja mida ja kellele on ta varem müünud ja milline on olnud tagasiside,” märgib Kumm. „Kui räägime kunstiteoste ostust veebikeskkonnas, siis hinnalisemale ostule võiks kunstiekspertiis eelneda, mitte järgneda, ja vajaduse korral oleks hea uurida müüja tausta ka kunstiekspertidelt.”

Politsei tunnistab, et kunstipettuste puhul on mitmeid asjaolusid, mis uurimist raskendavad. „Näiteks see, kas müüja elab või paikneb Eestis või välismaal, samuti see, et avaldus võimaliku võltsingu avastamise kohta võib politseisse laekuda müümisfaktist oluliselt hiljem,” selgitab Kumm. „Ent ehk kõige keerulisem on sellistel puhkudel tõendada, kes kelmuse toime pani. Oleme kokku puutunud juhtumitega, kus võltsingut on mitmeid kordi edasi müüdud ja viimase edasimüüjad on olnud heausksed, nad ei ole ise olnud teadlikud, et müüvad edasi võltsingut.”

Suvel kirjutas Eesti Eks­pressi ajakirjanik Pekka Erelt, et Eestis on kõige sagedamini võltsitud kunstnik Wiiralt ja võltsijad ning võltsingute levitajad n-ö ujuvad külje alla jõukatele inimestele, kellel on äkitselt kunstihuvi tekkinud. „Mõni aeg tagasi suri üks ärimees ja pärijad otsustasid tema kunstikogu maha müüa. Sadakond taiest, neist umbes 60 olid Wiiraltid. Ja ei ühtegi õiget – kõik koopiamasina looming,” kirjeldas Erelt.

Teine levinum petuskeem seisneb Eesti kunstnike allkirja võõrale maalile lisamises, millega jäi septembris vahele Mart Sanderi kunstigalerii. Praeguseks on politseiuurimises kahtlustuse saanud Sanderi galeriis töötanud assistent.TARBIJAKAITSE

Portaal ei vastuta

Maailma suurimaid e-poode Amazon.com vastutab täielikult seal müüdava kauba õigsuse eest. Seetõttu tekkis Katrinil küsimus ka Osta.ee rolli kohta. „Oksjoniportaali administraator ei vastuta otseselt müüdavate toodete eest, kuid on kohustatud avaldama ametiasutustele neile teadaolevad andmed müüja kohta kas kriminaal- või kohtumenetluse raames ning vastava ametiasutuse nõudmisel ka müügikuulutused portaalist eemaldama,” märkis aga tarbijakaitseameti pressiesindaja Hanna Turetski-Toomik.