Tartu kesklinnas asuv Moka kohvik tunnistab avalikult, et suunab tudengid päeval kohviku tagaruumidesse, et hoida kohti jõukamatele klientidele.

Mõni aeg tagasi toimus Mokas intsident, mille käigus palus kohviku peakokk seal kooliasju arutavatel ja kohvi joovatel tudengitel peasaalist tagaruumi minna või tulla tagasi teisel ajal, seletades seda söögikoha imago muutusega.

“Läksime kolmekesi lõuna aegu Moka kohvikusse õppima, tellisime mahla ja kohvi,” kirjeldas Grete. “Jõudsime mõni aeg istuda, kui lauda istus mees, kes nimetas end kohviku omanikuks. Seejärel tehti meile selgeks, et kuna Moka on ikkagi söögikoht ning hetkel on lõu-naaeg, siis hoiame kohti kinni klientide ees, kes sooviksid sinna istuda. Meil soovitati minna istuma tagumisse ruumi, mis on endine suitsuruum, sest sinna kliendid tavaliselt minna ei soovi ja seega poleks me teistel ees, või tulla tagasi teisel ajal.”

Põhjenduseks toodi, et kuna kohviku muutmiseks on tehtud palju investeeringuid, siis praegu on oluline hakata ka raha tagasi teenima.

“Lisaks oli ta välja arvestanud, kui palju üks istekoht päevas teenima peaks, ning meie ei olevat need kliendid, kes seda raha sisse toovad. Küsimusele, kui kaua siis võib ühe mahla eest istuda, me vastust ei saanud. Pärast mõnekümneminutilist vaidlust otsustasime kohvikust parem lahkuda,” lisas Grete.

Kõik kolm kohvikus viibinud tudengit leiavad, et tegemist oli väga alandava ja diskrimineeriva kogemusega. “Kui varem käisime tihti Mokas söömas ja niisama asju arutamas, siis pärast seda juhtumit me sinna küll enam minna ei soovi.”

Peakokk selgitab

Moka kohviku peakokk Andrus Vaht, kes kõne all oleval päeval noortega suhtles, tunnistas, et palus tõesti neil minna istuma tagaruumi või tulla teisel ajal.

“Mitte et mul midagi tudengite vastu oleks, aga asi on ajastuses,” põhjendas Vaht. “Tudengid on oodatud õhtusel ajal, kui on vähem külastajaid, mitte lõunatunnil. Kuna oleme läbi teinud palju uuendusi, siis ootame ka teist klientuuri, kes ehk ei soovi näha kõrvallauas raamatuvirna, vaid soovib meeldiva muusika saatel lõõgastuda ja lõunatada.”

Vaht selgitas, et küsimus pole ainult selles, kes kui palju tellib. Tema jutust selgus, et üldiselt pole ka praade tellivad tudengid raamatukuhjadega lõuna ajal väga oodatud.