Foto: Anni Õnneleid

Ainus riigi poolt tunnustatud üle-eestiline register lemmikloomadele," reklaamib Spin TEK AS oma kodulehel lemmikloomaregistrit, kuhu on tänaseks kantud 120 tuhande looma andmed.
Avaandmete aktivist, roheliste erakonna ridades Riigikokku pürginud Märt Põder kirjutas oma valimiskampaania raames programmi, mis saatis päringuna kiibinumbrid LLRi registri avalikule liidesele ning vastu sai kiibinumbriga seotud loomaomanike andmed. Alla õnnestus hobihäkkeril, kes 2015. aasta Riigikogu valimistel suutis oma e-hääle anda väljamõeldud kandidaadi Tarmo Jüristosteini poolt, laadida tuhandete lemmikloomade ja nende omanike andmed.
Selline saavutus tundub esmapilgul võimatu − kiibil on 15-kohaline number. Kõiki võimalike kombinatsioone ei ole võimalik kuidagi läbi käia. Võimatu on ka kasutusel olevad kiibinumbrid juhuslikult ära arvata vähegi märkimisväärses koguses. Paraku selgub, et seda pole vajagi. Põder leidis ise ning küsis loomaomanikest sõprade käest mõned kiibinumbrid, ning tema programm otsis lihtsalt teadaolevate kiibinumbrite lähikonnast.
Ka Eesti Päevalehe katsetus näitas, et kiibinumbrid ei ole kaugeltki juhuslikult genereeritud. EPL pidi umbes kaheteist tuhande looma andmete leidmiseks läbi kammima üksnes 40 tuhat kiibinumbri kombinatsiooni

« Avalehele 33 Kommentaari
Loe veel: