Leinbaumid - Mihkel, Karl, Emilie, Hella, Marta. Just proua Leinbaum oli võtmeisik, miks kaks perekonda tihedalt suhtlema jäid Foto: Repro

Kohtume kahe pere nelja põlvkonna esindajatega Viru hotelli all asuvas Lyoni kohvikus. Suurt ja eripalgelist seltskonda on raske kellegi koju mahutada, seetõttu oleme laupäeva hommikuks broneerinud osa kohvikust. Keskealine mees aitab jalutusraamiga kenasti trepist üles kaks vanaprouat. Illi-Ann Tammepuu (86) ja Urve Saari (92) on suguseltsis kõige eakamad ning mäletavad ka vanimaid lugusid.

Kuidas saavad perekonnad nii kaua sõbrad olla? Sõbrad tulevad-lähevad ja sõprus hääbub vahel isegi üheainsa inimese elus.

„Aga meil kestab,” tõdeb Illi-Ann, oskamata öelda, mil moel on see neil õnnestunud. Sõpruse tunnus on ka üksteise aitamine keerukatel aegadel.

Viiendasse põlvkonda kuuluv Saale (42) oli see, et kes otsustas, et suur ja põnev kaht pere ühendav lugu tuleks ära rääkida.

„Minu jaoks on see sõprus hästi tähtis ja lähedane,” kinnitab Saale. Küllap vanavanaisade ajal oli suhtlemine eluliselt olulisem, aga tänapäeval? „Vaatan sulle sügavalt silma ja vastuseks on, et sõprus ei küsi. Kui tahab olla, siis on,” selgitab Saale ema Mari (66). Jutuajamistest selgub, et peresid ja põlvkondi seob sõbralikkus, avatus, ühised huvid, näiteks muusika. Kuid igal põlvkonnal näib olevat see oma miski, mis liidab. Kõiki lugusid ei jõua rääkida, kuid äratundmist on paljudel.

Vaata videost!
Esimene põlvkond: vasakil Leinbaumid ning paremad perekond Speek
Foto: Repro
Teine põlvkond: Kõlaskäigul Keila-Joale ning külastades vanaproua Leinbaumi Tallinnas
Foto: Repro
Kolmas põlvkond: Külaskkäik Narva, kuigi välisturiste Tallinnast kaugemale viia ei võinud, õnnestus ikkagi. Paremad aga perefoto Rootsist
Foto: Repro
Neljas põlvkond: 1989. külaskäik rootsi ning hetk 1975. aasta Talllinnast
Foto: Repro
Viies põlvkond: suved Tõraveres ja esimesed külaskäigud Rootsi
Foto: Repro
130 aastat sõprust. Istuvad (vasakult):Hilda Seim, Urve Saari, Illi-Ann Tammepuu, Ingrid Kaing, Bruno Kaing, Ludvig Kaing. Seisavad: Hedvig Kaing, Elo Saari, Mari Saari, Indrek Kaing, Taavi Seim, Saale Kaing, Indrek Kolka.
Ilmar Saabas