Vaktsineerimine HPV viiruse vastu Foto: Chinnapong - stock.adobe.com

Lugeja kirjutas meile, et selle aasta juunis avaldati 8 miljonit ameerika naist hõlmanud uuring, mille esmane järeldus olevat see, et 25% HPV vaktsineerituist kannatab enneaegse menopausi ehk ravimatu viljatuse all. Tegu polevat lugeja sõnul "lambiuuringuga", seda on avaldatud mitmetes erialalehtedes, sh Journal of Toxicology and Environmental Health.

TSITAAT

Lugeja poolt viidatud väide Eesti Haigekassa kodulehel, mida kontrollime: "Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. HPV vaktsiin on ohutu ja efektiivne ning pakub pikaajalist kaitset."

KONTROLL

Lugeja poolt viidatud artikkel analüüsib küll HPV vaktsineerimise ja viljatuse vahelist korrelatsiooni ehk samaaegset esinemist, aga see ei näita põhjus-tagajärje seost ehk seda, miks on tõsi see, et vaktsiin põhjustab viljatust. Lihtsalt seoseid kahe nähtuse võib hulgi leida, näiteks ka juustu söömise ja voodilinadesse takerdumise teel suremise vahel.

Maailma Terviseorganisatsiooni Globaalne Vaktsiiniõhutuse Nõukoda, kes vaktsiinide ohutuse tuvastamisega tegeleb, ametlik seisukoht on: "Alates HPV vaktsiinide lubamisest pole tuvastatud kahjulikke mõjusid, seejuures on läbi viidud mitmeid suuri ja kõrgekvaliteedilisi uuringuid."

OTSUS

Tõsi
Foto: Sanel Mittal

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.