Foto: Jaanus Lensment

TSITAAT
Martin Helme Riigikogu infotunnis peaminister Jüri Ratasele: "Meil on vahele võetud umbes 20 agenti või luurajat, kellest siis 14 või 15 on olnud venelased."

KONTROLL
Et Helme rääkis umbkaudsusetest arvudest, seame latiks küsimuse sellest, kas vahelevõetutest umbes kolmveerand on vene rahvusest.

Küsime infot kaitsepolitseilt, kes vastas, et lisaks süüdi mõistetud riigireeturitele (Simm, Dressenid, Veitman) on viimase kolme aasta jooksul avalikkusele teada Venemaa eriteenistuste kasuks Eesti-vastasele ebaseaduslikule koostööle asunud ja seega riigivastase kuriteo eest süüdi mõistetud 10 inimest: Rudnev, Romanov, Gruzdev, Malõšev, Hutšbarov, Vassiljev, Zintšenko, Tihhanovski, Petrov, Provornikov.

OTSUS
Tõsi.

Tõsi

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.