Alkoholikogus, mille võib Lätist sisse tuua Foto: Anni Õnneleid

TSITAAT

Tarmo Noop intervjuus Postimehele (https://majandus24.postimees.ee/6142523/keegi-pole-tahtnud-meiega-midagi-arutada): "Õlleaktsiisi peab langetama, sest pole normaalne, et üle poole Eestis joodavast õllest ostetakse Lätist."

KONTROLL

Küsisime Tarmo Noobilt andmeid. Noop edastas meie küsimuse Peeter Võrgule, Õlleliidu juhile, kes vastas meile:

"Õlleliit kogub kord kvartalis õlletootjatelt andmeid reaalse piirimüügi kohta. Poole aasta Läti piiril müügi põhjal prognoosisime kogu aasta piirimüügiks 30 miljonit liitrit õlut. Tänaseks on olemas esmane info, et juuli ja augusti tegelik müük on ületanud meie prognoose ja ilmselt tuleb aasta kogumüük vahemikus 32-34 miljonit liitrit. Järgmise täpsustatud prognoosi teeme me oktoobris värskete andmete põhjal.

Eesti sisest müüki prognoosime sellel aastal 62 miljonit liitrit õlut (reaalsed andmed on täpselt näha aktsiiside laekumisest).

Meie prognoosi järgi niisiis piirimüük Lätis 30+ miljonit liitrit moodustab umbes 50% Eesti sisemüügist ehk 62 miljonist liitrist. Lisan ka meie prognooside tabeli, mis aitab paremini näha meie prognoose ja tegelikkust."

Laual on niisiis kaks väidet:

** Tarmo Noop: "Üle poole Eestis joodavast õllest ostetakse Lätist."

** Peeter Võrk: "Piirimüük Lätis ... moodustab umbes 50% Eesti sisemüügist ..."

Need kaks väidet ei saa olla samaaegselt tõesed, sest kui Eestis joodavast õllest üle poole tuleks Lätist, peaks piirimüük Lätis moodustama rohkem kui 100% Eesti sisemüügist.

OTSUS

Vale
Foto: Sanel Mittal

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.