Mart Helme laiutab käsi Foto: Andres Putting

TSITAAT

Mart Helme pressikonverents: "Te (meedia) püüdsite siin plaan b-ga tõmmata saagi käima, aga saekett jooksis teil maha kohe. /.../ Kõik tunnistavad, isegi meie reformierakondlastest opositsionäärid tunnistavad, et tegelikult on mul ju paljuski õigus ja teemaga tuleb tegeleda ja iseseisvat kaitsevõimet tuleb tõsta, seda parandada ja nii edasi..."

KONTROLL

Otsime meediast parlamendierakondade juhtfiguuride kommentaare seoses 19.11.2019 ilmunud artikliga Soome ajalehes Iltalehti, kus Mart Helme viitas, et NATO on kriisis ja peaks mõtlema uutele viisidele kaitsevõime säilitamiseks ning kontrollime, kas nii-öelda kõik on Mart Helme väitega nõus, et selle teemaga peab tegelema.

Isamaa

Urmas Reinsalu (välisminister): "...NATO-le pole võimalik alternatiivi kollektiivkaitses leida ja puudub ka vajadus."

Helir-Valdor Seeder: "NATO ei ole kriisis ja Eesti ei otsi NATO-le alternatiivi."

Keskerakond

Jüri Ratas (peaminister): "Eesti plaan A, B ja C on meie iseseisva kaitsevõime arendamine ning kuulumine NATOsse."

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

Sven Mikser: "Kui tahta tõlgendada Mart Helme NATO-teemalist avaldust heatahtlikult, siis on tegu lihtsalt väga rumala ja ebakompetentse mõtteavaldusega."

Reformierakond

Urmas Paet: "Seega on maksimum, kuidas Ratase valitsuse siseministri järjekordsele hüüatusele reageerida, õlakehitus."

Jürgen Ligi: "Hinnang Helme öeldule sõltub sellest, kuidas 1940. aasta tulemused, mille too plaan B tõi, kellelegi sobivad," viidates Eesti okupeerimisele Nõukogude Liidu poolt.

Kaja Kallas: "Siseminister Mart Helme poolt öeldu on asjatundmatu ja Eesti mainet kahjustav."

OTSUS


Vale.

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.