Maskid linnas 30.09.2020 Foto: Andres Putting

TSITAAT


Kristen Michal (Reformierakond) ETV saates “Esimene stuudio” 14.10.2020: “... numbrites on Eesti pigem olnud Euroopa keskpaigas eks ju erinevates nakatumises ja kõiges muus.”

KONTROLL


Kontrollime viimase 14 päeva koroonastatistikat Euroopa riikides 14. oktoobri seisuga. Tabelis kajastuvad 31 riigi andmed. Andmed on kogutud Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse kodulehelt.

EL/Euroopa Majanduspiirkond ja SuurbritanniaNakatumisjuhtumite arv 14. oktoobri seisugaViimase 14 päeva nakatumisjuhtumid 100 000 elaniku kohta 14. oktoobri seisuga
Tšehhi129747581,3
Belgia173147469,5
Holland188662412,2
Prantsusmaa756472307,1
Hispaania896086293,8
Suurbritannia634920283,2
Island3668272,6
Luksemburg9840229,5
Slovakkia20886207,5
Malta3937182,8
Rumeenia160461180,5
Sloveenia9231179,9
Iirimaa44159171,7
Austria57762148,5
Ungari40782146,5
Portugal89121140,2
Poola135278119,3
Horvaatia20993113,2
Taani3310197,1
Liechtenstein15591,2
Itaalia36546786,9
Rootsi10065479,3
Bulgaaria2577474,7
Leedu636664,0
Läti284057,9
Saksamaa33458554,6
Soome1249947,2
Kreeka2306046,0
Eesti390844,8
Norra1563934,7
Küpros204734,7


Andmetest järeldame, et Eesti on viimase 14 päeva koroonajuhtumite osas Euroopas 29. kohal.

Kuna Kristen Michal tõi oma väite lõpus välja ka väljendi “kõiges muus”, siis kontrollime ka viimase 14 päeva surmajuhtumite arvu.

EL/Euroopa Majanduspiirkond ja SuurbritanniaSurmajuhtumite arv 14. oktoobri seisugaViimase 14 päeva surmajuhtumite arv 100 000 elaniku kohta 14. oktoobri seisuga

Tšehhi

1106

4,4

Rumeenia

5535

3,8

Hispaania

33204

3,4

Ungari

1023

2,6

Belgia

10244

2,0

Malta

44

2,0

Prantsusmaa

32933

1,6

Poola

3101

1,6

Bulgaaria

923

1,6

Luksemburg

133

1,5

Holland

6622

1,4

Suurbritannia

43018

1,4

Portugal

2110

1,4

Horvaatia

330

1,3

Austria

879

0,9

Kreeka

462

0,7

Iirimaa

1830

0,6

Itaalia

36246

0,6

Leedu

106

0,5

Sloveenia

147

0,4

Taani

674

0,4

Slovakkia

61

0,3

Eesti

68

0,3

Küpros

25

0,3

Rootsi

5899

0,2

Läti

41

0,2

Saksamaa

9677

0,2

Soome

346

0,1

Norra

277

0,1

Island

10

0,0

Liechtenstein

1

0,0


Andmetest järeldame, et Eesti on viimase 14 päeva surmajuhtumite osas Euroopas 22.-24. kohal.

Kontrollime lisaks viimase 14 päeva koroonastatistikat Euroopa riikides 4. oktoobri seisuga, kuna teatavasti oktoobri alguses tõusis järsult nakatunute arv Eestis. Antud kuupäev sai valitud, sest see oli kõrgeima viimase 14 päeva nakatumisjuhtumiga päev oktoobri alguses Eestis antud lehe andmetel.

EL/Euroopa Majanduspiirkond ja SuurbritanniaNakatumisjuhtumite arv 4. oktoobri seisugaViimase 14 päeva nakatumisjuhtumid 100 000 elaniku kohta 4. oktoobri seisuga

Hispaania

789932

319,3

Tšehhi

80605

303,3

Prantsusmaa

606625

245,4

Holland

131749

230,9

Belgia

127529

205,5

Luksemburg

8709

161,4

Island

2872

158,3

Suurbritannia

480017

134,5

Ungari

30575

128,8

Taani

29302

128,4

Rumeenia

134065

116,0

Austria

48019

113,7

Slovakkia

12321

106,0

Iirimaa

37668

104,6

Portugal

78247

99,5

Sloveenia

6330

97,1

Malta

3139

89,1

Horvaatia

17401

65,6

Rootsi

94283

57,6

Eesti

3577

53,0

Poola

98140

52,2

Leedu

5081

50,7

Itaalia

322751

43,4

Kreeka

19613

43,2

Bulgaaria

21518

38,6

Saksamaa

299237

33,5

Liechtenstein

123

28,7

Norra

14149

28,2

Küpros

1811

26,4

Läti

2019

26,3

Soome

10244

24,0


Andmetest järeldame, et Eesti oli 4. oktoobril viimase 14 päeva koroonajuhtumite osas Euroopas 20. kohal.

EL/Euroopa Majanduspiirkond ja SuurbritanniaSurmajuhtumite arv 4. oktoobri seisugaViimase 14 päeva surmajuhtumite arv 100 000 elaniku kohta 4. oktoobri seisuga

Malta

37

4,1

Hispaania

32086

3,4

Rumeenia

4947

2,8

Tšehhi

711

2,0

Prantsusmaa

32198

1,4

Ungari

822

1,4

Horvaatia

293

1,2

Bulgaaria

841

1,2

Holland

6440

1,0

Belgia

10044

0,9

Portugal

1995

0,9

Suurbritannia

42317

0,8

Poola

2604

0,8

Kreeka

405

0,7

Austria

809

0,5

Itaalia

35968

0,5

Iirimaa

1810

0,4

Taani

654

0,3

Slovakkia

54

0,3

Sloveenia

140

0,3

Leedu

94

0,3

Luksemburg

125

0,2

Rootsi

5895

0,2

Eesti

67

0,2

Saksamaa

9529

0,2

Norra

275

0,2

Läti

38

0,1

Soome

345

0,1

Island

10

0,0

Liechtenstein

1

0,0

Küpros

22

0,0


Andmetest järeldame, et Eesti oli 4. oktoobril viimase 14 päeva surmajuhtumite osas Euroopas 22.-26. kohal.

Selleks, et täpsemalt selgitada, kas Eesti on n-ö keskpaigas, võrdleme Eesti 14 päeva keskmisi nakatumisjuhtumeid ja surmajuhtumeid Euroopa riikide keskmisega.

EestiÜlejäänud EL/Euroopa Majanduspiirkond ja Suurbritannia
Viimase 14 päeva nakatumisjuhtumid 100 000 elaniku kohta 14. oktoobril44,8173,6
Viimase 14 päeva surmajuhtumid 100 000 elaniku kohta 14. oktoobril0,31,8
Viimase 14 päeva nakatumisjuhtumid 100 000 elaniku kohta 4. oktoobril53108,7
Viimase 14 päeva surmajuhtumid 100 000 elaniku kohta 4. oktoobril0,20,9


Tabelis kajastuvatest tulemustest järeldame, et Eesti on üsna jõuliselt maas Euroopa keskmisest koroonaviiruse nakatumisjuhtudest kui ka surmajuhtudest.

OTSUS


Pigem vale

KRISTEN MICHALI VASTULAUSE

Kahjuks on faktikontrolli tehes valitud meelevaldselt ajaraamistik 14 päeva oktoobris ning küsimata jäetud, millest tegelikult jutt oli, või mida ütleja mõtles.

Jutt oli peamiselt valituse tehtud otselendude keeldude rumalusest ja mittepõhendatusest. Otselendude kontekstis, ka piirangute kontekstis ongi kohane meenutada, et ajal mil Eesti oli EL keskpaigas nakatumisega, valitsus asus otselendude piiranguid kaaluma ja kehtestama.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse ja Eesti välisministeeriumi kodulehel olevate riikide haigestumuse statistika järgi olime koroonajuhtumite poolest Euroopa keskpaigas märtsis, aprillis ja juunis.

Minu mõeldus oli oluline kontekst – valitsus, mis meile keerulisemal ja mujal Euroopas parematel aegadel kehtestab otselendude piiranguid ning siis, kui meil hakkab paremini minema ja mujal nakatumine kasvab, tühistab piirangud, ei tegutse etteaimatavalt.

PROJEKTIST



Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi 2017. aastal käivitatud projektis Faktikontroll jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.