Levinud arvamuse järgi viib teadus ellu ka kõige julgemad unistused. Nüüd sai tõeks väide, et eestlaste ja indiaanlaste vahel on suurem sarnasus kui kahe juhusliku rahvatõu vahel. „Kuigi Ameerika põlisrahvad näivad olevat geneetiliselt lähimad Ida-Aasia rahvastele, pole konsensust, millisele Vana Maailma populatsioonile on nad lähimad,” kirjutavad Kopenhaageni loodusajaloo muuseumi geogeneetika keskuse teadlane Eske Willerslev ja tema 30 kolleegi teadusajakirjas Nature äsja avaldatud artiklis. Autorite hulgas on kaheksa Eesti geneetikut, nende seas Eesti geenikeskuse teadusdirektor geneetik Mait Metspalu. Metspalu ütles: „Organiseerisime võrdlusbaasi proovide kokkukorjamist, genotüpiseerisime DNA kiipidega võrdlusbaasi proovid ja tegelesime ka Maljta poisi genoomi analüüsiga.”

Ulatusliku koostöö, milles osales ka teadlasi Venemaalt ja USA-st, tulemusena jõuti järeldusele, et Ameerika indiaanlaste genoomidest ikka ja jälle leitud Euroopa geneetilised mustrid ei ole sinna sattunud alles pärast seda, kui portugallased jõudsid Lõuna-Ameerikasse ja Kolumbus Ameerikasse. Viimase jääaja aegsed Euroopa kütid-korilased segunesid hoopis Ida-Aasiast, eelkõige Ida-Siberist pärit rahvastega ja rändasid siis edasi Ameerikasse. Seal said neist inimesed, keda meie tunneme indiaanlaste nime all.

Edasi lugedes saab teada, kes on vanim inimene, kelle geenid on järjestatud ja kui lähedalt eestlaste ja indiaanlaste esivanemad seotud on.

Avalehele
93 Kommentaari
Loe veel: