Vahemere surfarid tõenäoliselt ei tea, et 5,6 miljoni aasta eest oleks samas kohas saanud sootuks kuivemaid alasid harrastada. Foto: AP/SCANPIX

Seda, kui vana on Vahemeri, ei tea tegelikult keegi. Praegu paistab domineerivat arusaam, et see kunagise Tethyse ookeani ehk Neotethyse jäänuk võis välja kujuneda triiase ja juura ajastu piiril, umbes 200 miljonit aastat tagasi. Kuid 5,6 miljonit aastat tagasi toimus midagi katastroofilist. Praegune Vahemeri lõigati muust maailmamerest ära ja selle vesi aurustus, jättes maha suured soolaväljad ja sügavad soolakanjonid. Alla 300 000 aasta hiljem, kui tekkis praegune Gibraltari väin, täitus see hiigelsuur auk Euroopa ja Aafrika vahel jälle veega.

Mingeid Atlantise ega ka üleilmse veeuputuse legende pole siit mõtet otsida, sest inimlaste sugukonda kuulunud triibus Hominini tekkis alles 5,8 miljonit aastat tagasi. Inimese perekonnaHomo tekkeaeg oli arvatavasti 2,8 miljonit aastat tagasi, Homo sapiens’i kujunemine võttis veel üle kahe miljoni aasta. Ja seda, et legendid mingite ülisuurte alade uppumise kohta oleksid meie ja šimpansite ühistelt esivanematelt tänapäeva kandunud, oleks liig loota.

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: