„Kõik teatrid, kes taotlesid raha, olid kriteeriumitest teadlikud. Alati on võimalus järgmine kord uuesti taotleda, ministeerium ei andnud lõplikku hinnangut,” ütleb Katre Väli. Foto: Jaanus Lensment

Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Väli ütleb, et Eesti teater on viimaste aastakümnete jooksul palju muutunud, kuid kirju pildi üle võib olla uhke. Teatrid on ka väiksemates linnades ja saare peal, piirilinnas Narvas loodi uus nüüdisaegne teatrihoone, nii Tallinnas kui ka Tartus on olemas kolmežanriline teater. Raha tõesti igale soovijale ei jagu, aga ka neil, kes sellest viimases jaotusvoorus ilma jäid, nagu Vana Baskini teater, tasub järgmisel aastal uuesti taotleda.

Kas võib öelda, et Eestis on liiga palju teatreid? Kas mure rahastuse pärast on põhjustatud liiga kirjust pildist?


Selles mõttes küll, et teatreid on rohkem, kui saame riigieelarvest rahastada. Seda, kas neid on liiga palju, otsustab publik. Kui ikka iga teater leiab publiku ja saab ka piletitulu, siis see näitab, et teatreid ei ole ülearu. Eesti teatri agentuuri kogutud statistika näitab, et meil on aasta-aastalt kasvanud nii lavastuste, etenduste kui ka publiku arv. 2017. aastal käidi teatris ligi 1 200 000 korda (2018. aasta andmeid veel kogutakse).

Kui kaugel ollakse NO99 sihtasutuse lõpetamisega? Kas personal on kõik tasud kätte saanud?


Lõpetamine peaks ühele poole saama aasta esimese poolega. Sihtasutuse lõpetamine, nõuded töötukassale ja muud juriidilised nüansid teevad selle ajamahukaks. Kinnitan, et töötajad on saanud koondamistasud ja muud hüvitised seadusega ette nähtud määrade kohaselt.

« Avalehele 12 Kommentaari