Foto: Chris Buck

Nädalavahetusel toimub konverents ja kaks kontserti, mis on pühendatud Kanadas elanud helilooja Udo Kasemetsa (16.11.1919–19.1.2014) sajandale sünniaastapäevale. Eestis on Kasemetsa teoseid siiani vähe mängitud, tema nimi on tuntud peamiselt nüüdismuusika kitsamates ringkondades.

1944. aastal sõjakeerises Saksamaale, sealt 1951. aastal Kanadasse emigreerunud Kasemets jõudis pärast teist maailmasõda Eestisse vaid korra. Ometi on see helilooja ja muusikakriitik, John Cage’i sõber ja kaasmõtleja tugevalt mõjutanud Kanada muusikavälja ning sädeme selleks saanud Eestist. Noore helilooja esimeste õpetajate hulgas oli näiteks Heino Eller.

Udo Kasemetsa rollist nüüdismuusikas räägib Tarmo Johannes, kes nädalavahetusel esitab tema teoseid ühes ansambel U:-ga.

Oled varem maininud, et Udo Kasemetsa peetakse naljatamisi eesti kõige vähem tuntud kõige kuulsamaks heliloojaks. Mida see tähendab?


Kasemetsa puhul on eriline see, kui kõrgelt ta lendas. See tähendab sfääre, kus ta tegutses, tema lähemaid sõpru ja ta paiknemist lääne muusikaajaloos. Sellist paralleeli meil kodumaal ei olegi. Ta oli lähedane sõber John Cage’iga, kes mõjutas 20. sajandi teisel poolel Ameerika muusika arengut ja muusikast mõtlemist. Ka Kasemetsa muusikas on tema mõju. 

Avalehele
3 Kommentaari