Täna näeb Tallinna ja homme Valga publik virtuoos-pianisti kaunitar Muza Rubackytet, kes esitab Bachi töötlust, Beethoveni "Appasionata"–sonaati ja Schumanni Arabeski ning tsüklit "Karneval".

Leedus sündinud ja pärast maailma vallutamist Pariisi elama jäänud naine alustas oma teed maailma just Tallinnast. 1976. aastal võitis ta siin Balti riikide konkursi, jagades esikohta Kalle Randaluga.

Maailma ajakirjandus räägib temast ülivõrretes: le genie, le talent et la baute. Geenius ja kaunitar, sellist kooslust on ajaloos väheste naiste kohta kasutatud. Kui naispianistid millegagi publikut võluvad, siis küll harva tehnikaga, sest füüsiline vastupidavus on pigem meeste pärusmaa. Rubackyte aga on maailmas laineid löönud just hiilgava ja hapra tehnikaga.

"Äsja saabusin Tahiitilt," ütles pianist eile lennu-jaamas. 42-aastane leedulanna on esinenud nii Euroopa suurimates saalides, kui ka Lõuna-Ameerikas ja Aasias. Ameerika ajakirjandus oli tema kontserdist hämmingus: "Siin on midagi märkimisväärset! Tundmatu leedu iludus mängib Lazar Bermani kerguse ja Barenboimi peenusega."