Eesti Muusika Päevadel leiab kuulamist nii paadunud uue muusika fänn kui ka alles uudistaja. Rohkelt esiettekandeid muudab fesivali ainulaadseks ja kordumatuks muusikasündmuseks. Tänavune festivali teema on “Läbi laulude metsa”, mis toob fookusesse koorimuusika.

Festivali ühe kunstilise juhi Timo Steineri sõnul on tänavune festival mitmekordselt eriline. “Aastal 1979 kuuldi esmakordselt suuremas mahus Eesti heliloojate uut muusikat ühele festivalile konsentreerununa, sellest sündmusest on nüüd 40 aastat ja jätkuvalt on festival Eesti Heliloojate Liidu aasta peasündmus,” märkis Steiner. Seetõttu on tema sõnul eriti sümboolne, et sünnipäeva festivalil kuuleme suurt hulka nii sünnivärsket kui ka klassika staatuses Eesti heliloojate muusikat kõrvuti maailma heliloojate teostega.

Festival on tänavu laia haardega. Näiteks toimub Eesti Raadio 1.stuudios Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambli kontsert “Uus sirakas”, kus näeb ise ehitatud instrumente ja kuuleb elektroonika eredamaid vilju. Tartus esineb maailma tasemel Grammy võitnud Läti raadio koor. Frotee Records esitleb uut väliseesti helilooja Olev Muska kogumikplaati. Lavastaja Mart Kangro tuleb koostöös Ansambel U:-ga välja lavastusliku kontserdiga Kanuti Gildi SAALis. Eesti Kunstiakadeemias toimuvad tasuta mini-kontserdid.

Esitajate seas Eesti tippkollektiivid - Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein, kammerkoor Collegium Musicale, vokaalansambel Vox Clamantis jpt. Olulisel kohal on ka süvamuusika ja teiste muusikaliste suundumuste - nagu jazz ja pärimusmuusika - dialoogi astumine.

Festival Eesti Muusika Päevad 2019 toimub 2.- 10. maini Tallinnas ja Tartus. Tänavu võõrustatakse rändfestivali World Music Days, mis toob Eestisse üle 200 helilooja ja artisti välismaalt.