Kumu näitus "Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis" Foto: Rauno Volmar

Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni.

Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut nelja Balti muuseumi – Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi – kogudest.

Näitus toob välja Baltimaade 20. sajandi alguse sümbolistliku kunsti erijooned. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, kuid tundsid samas hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on sageli põimunud rahvusvaheline kunstikeel ning koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märgid. Euroopast toodi kaasa loominguvabaduse idee ja usk kunsti mõjujõusse väljendada inimeses peituvaid vaimseid tasandeid.

Näituse kolm põhiteemat – „Müüdid ja legendid”, „Hing” ja „Loodus” – väljendavad kunstnike vaimustumist romantilistest jutustustest, inimese individuaalsest sisemaailmast ja loodusmüstikast. Kunstnikud süüvisid oma kodumaa jutustuste maailma ja otsisid muistsete lugude tõlgendamise võimalusi kaasaegses kunstikeeles.

Näitus oli Orsay Muuseumis Pariisis avatud käesoleva aasta juunikuust septembri keskpaigani ja kogus ligi 250 000 vaatajat. Näituse lõpetab Kumu rahvusvaheline konverents „Symbolist Art and the Baltic Sea Region, 1880–1930”.

Kuraatorid: Rodolphe Rapetti (Prantsusmaa muuseumide direktoraat), Liis Pählapuu (Kumu kunstimuuseum). Ruumikujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule