Põhja-Makedoonia naismesinikust kõnelev „Meemaa” valmis mikroeelarvega, kuid tõi üle maailma sisse miljon dollarit.

Täna ETV2-s linastuv kahekordne Oscari kandidaat „Meemaa” kõneleb mesilastest, nende pidamisest ja inimsuhetest. Eeskätt aga sellest, kuidas endale vajaliku saamiseks loodusega niimoodi kaubale saada, et mõlemad pooled oleksid rahul.

Filmi tegijad Tamara Kotevska ja Ljubomir Stefanov sattusid iidsel viisil metsmesilasi pidava ja väga arhailist elu elava Hatidze Muratova peale juhuslikult. Nende plaan oli teha loodusfilm. Kolme aasta jooksul sai üles võetud film hoopis sellest, kuidas elatise teenimiseks vanaisa õpetuste järgi metsmesilaste pidamine põrkub turu nõudmisega, et tuleb aina rohkem toota, ja kuidas lõpuks kõik sellest kaotavad.

Makedoonlastest režissöörid on tunnistanud, et ei saanud sõnagi aru sellest, mida türgi murret kõnelevad tegelased rääkisid, ja kogu film on 400 tunnist materjalist kokku lõigatud heli kuulamata, ainult visuaalile toetudes. Aga selle loo puhul polegi oluline edasi anda täpseid sündmusi, vaid mingeid suuremaid, üksikisikuüleseid sõnumeid. Teose suur rahvusvaheline edu kinnitab selle eesmärgi saavutamist.

Avalehele
5 Kommentaari
Loe veel: