Illustratsioon: Shutterstock

Teate ju küll seda lugu, kuidas ameeriklased hakkasid Nõukogude Liidu kosmosevõidujooksust maha jääma. Siis aga kuulsid nad, et Jugoslaavias joonistas üks vähetuntud geenius juba 20. sajandi alguses plaani, kuidas inimene kuule viia. Josip Broz Tito kauples ägedalt, ent viimaks said ameeriklased nii need paberid kui ka kogu Jugoslaavia kosmoseprogrammi mitme miljardi dollari eest enesele.

Juhtus aga nii nagu autoga Yugo. Plaanidel ilus, aga ega ta päriselt ikka sõida. Nii ei töötanud ka jugoslaavlaste kosmoseprogramm. Ameeriklased raha tagasi ka ei saanud. Ja nõnda hakkasid nad pärast Tito surma arendama demokraatiat, et see riik kättemaksuks hävitada.

Või te ei tea seda lugu? Kõlab uskumatuna? Aga kõik on ju filmis näha!

Virci film kasutab meisterlikult pseudodokumentalistikat. Täiesti autentsed kaadrid. Kontekstist välja rebitud ajalooliste suurkujude teosed. „Eksperdid”, „tunnistajad” ja „osalised” – keda keegi pole küll näinud, aga… teate isegi, salajane ju!

Vaatad „Houstonit” ja mõistad: natuke vähem kriitilist mõtlemist ja jäädki uskuma. Ja meie imestame veel Vene propagandatelevisiooni mõju üle…

„Houston, imamo problem!” RTV Slovenija, HBO Europe, Westdeutscher Rundfunk (WDR) 2016