Rauno Volmar

10 aastat Pärnu Muusikafestivali ja 50 aastat muusikafestivale Pärnus, mis sai omal ajal alguse Beethoveni festivalist, Neeme Järvi juhatamisel ning tänavu on taas põhjust teha suurmeitrile kummardus. Tänaseks on festival oma muusikute meistriklasside, rahvusvahelise festivali ja Eesti Festivaliorkestriga oluline kultuurimootor.

Sel aastal on Pärnu muusikafestival üks väheseid muusikafestivale kogu Euroopas. Saalid mahutavad inimesi vastavalt piirangutele, kuid festivalil on sel korral ka oma TV. Intervjuud Paavo Järviga saab lugeda eelmisest LP-st.

Paavo Järvi kultuuribiit:

Pärnu Muusikafestivali juubelisuvi toimub 16-23. juulil koos mainekate artistide ja esiettekandega, kuid muudatustega programmis ning vähendatud orkestrikoosseisus. Reegleid arvestades on kontsertidel vähem publikukohti ning seetõttu luuakse uuendusena Pärnu Muusikafestivali TV. Loe lähemalt festivalist siit.

Juubelifestivali fookuseks on teha kokkuvõte eelnevate festivalisuvede programmist ja pöörata pilk uudisteosega tulevikku. Kavas on näiteks kümne festivaliaasta kammergala ja tagasivaade viimase viiekümne aasta festivalisuvede programmile.

19. juulil tuleb esiettekandele Tõnu Kõrvitsa uudisteos “Kuuvalgusele” Eesti Festivaliorkestri ettekandes, Paavo Järvi juhatamisel. Eesti Festivaliorkester astub olukorra tõttu üles väiksemas koosseisus, mis kujunes 10. aastapäevaks oma arvult samaks, mis orkestri esimestel esinemissuvedel.

Solistidena astuvad üles tšellol Theodor Sink, Kalle Randalu klaveril, Kristjan Randalu klaveril ja Triin Ruubel viiulil. Samuti Vene juurtega viiuldaja Alena Bajeva, rahvusvaheliselt tunnustatud Soome pianist Olli Mustonen ning Berliini Filharmooniaorkestri metsasarvemängija Stefan Dohr.
Avakontserdil juhatab Tallinna Kammerorkestrit Neeme Järvi asemel Paavo Järvi. Reispiirangute tõttu ei õnnestu Neeme Järvil tänavu Pärnusse koha peale sõita, kuid ta aitab juhendada veebi vahendusel Järvide Akadeemia dirigeerimiskursuseid.

Järvide Akadeemia ehk noorte muusikute meistriklassid on festivaliprogrammi lahutamatuks osaks ja selle mõju on kuulda muusikamajades üle ilma.Festivalimeeskonnal on õnnestunud panna toimima ka kõik planeeritud meistriklassid, mis osaliselt viiakse läbi sel aastal internetis. Dirigente õpetab lisaks Paavo Järvile ka Kristjan Järvi, kes astub üles ka 50 aasta festivalide galal.

Tänavune Järvi akadeemia Gala toimub pärast meistriklasse 17. juulil Pärnu Kontserdimajas. 21. juulil on aga Pärnus võimalik osa saada Järvi Akadeemia lõppkontserdist, kus astuvad üles akadeemia dirigendid koos Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestriga.
Teemal 50 aastat muusikafestivale Pärnus on suveks valmimas ka mahukas raamat ja näitus ning toimub saate “Ööülikool Paavo Järviga” saate avalik salvestus festivaliprogrammi raames.

Pärnu Muusikafestival on üks tuntumaid rahvusvahelisi klassikalise muusika festivale Eestis, mis ühendab Järvi Akadeemia ehk õpitoad noortele muusikutele, kõrgetasemelise kontsertprogrammi ja Paavo Järvi juhtimisel tegutseva Eesti Festivaliorkestri, mis on tuuritanud väärikates kontsertmajades üle Euroopa, sh BBC Promsil Albert Hallís ning on alati kord aastas kodupubliku ees Pärnus.

Sellesuvises kontserdikorralduses arvestatakse Terviseameti poolt esitatud avaliku ürituse nõuetega. Publikut saab saalis olema vähem ning vastavalt hajutatud paigutusele on istumine ja liikumine ümberplaneeritud, samuti tagatakse desinfitseerimisvahendid. Riskirühma kuuluvatel inimestel soovitatakse valida võimalus festivalist osa saada loodava Pärnu Muusikafestivali TV vahendusel.