Ükski inimene ei taha teha aastaid  tühja tööd. Isegi kui selle eest hästi makstakse. Mõnikord kirjutavad loomeinimesed raamatuid või partituure sahtlisse. Aga osalt enda tühjakselamiseks. Teha aga aastaid tühja tööd, riskides selle eest kodumaa reetmise paragrahviga, saada surmanuhtlus või 20 aastat vangilaagrit?!  Jääda ilma väljateenitud hüvedest – see tundub juba täiesti mõistusevastane.

Aga just sellist tööd tegi Moskvas aastatel 1972–1984 KGB arhiivivalitsuse major Vassili Mitrohhin (1922–2004). Ta töötas välisluureteenistuses 1950. aastate algusest. Esimene pikem sõit viis ta Lähis-Itta, kus ta infiltreerus Vene õigeusu kirikusse. Hiljem süüdistati teda saamatuses ja viidi operatiivtöölt üle KGB arhiivi – ja ta vastas aastaid KGB eri lülide järelepärimistele. Ta alustas luuredokumentide põhjal ülevaate koostamist KGB tegevusest välisriikides: algul õppis pähe nimed-varjunimed ja kirjutas need õhtul kodus ringi, seejärel peitis kohapeal paberitükkidele tehtud märkmed kingadesse ja viis need välja. Hiljem kirjutas tavalistele paberilehtedele, pani need taskutesse ja jalutas KGB uuest, Jassenevo peahoonest rahulikult minema. Nädalavahetusel viis märkmed kodunt oma Moskva- lähedasse suvilasse, peites need anumatesse, mis maha maeti. N Liit oli oma võimsuse tipul ja polnud ühtegi märki, et seda – uskumatult unikaalset materjali – saaks keegi eales lugeda.

Kui NSV Liit 1991. aastal kokku varises, õnnestus Mitrohhinil oma arhiiviga siirduda  Suurbritanniasse, kus tema kaasabil sai Briti luureorganisatsioon nelja aastaga pea ammendava ülevaate KGB välishaardest. 1999. aastal ilmus luure- ja poliitikamaailma šokeerinud  “Mitrohhini arhiiv” inglise keeles, käsitledes KGB tegevust lääneriikides 1930.–1980. aastatel. Kirjastus Sinisukk avaldas selle eesti keeles 2002. aastal. Hiljuti tuligi müügile “Mitrohhini arhiiv II”.

Täiuslik materjal

Kuidas sattus KGB major läände? Kui varem arvati, et see toimus läbi Eesti või Läti, siis mõnda aega tagasi teatas üks kõrge Leedu ametnik, et see toimus Vilniuse kaudu. Igal juhul pakkus Mitrohhin end ja mõnda kaasavõetud dokumenti ühes Balti pealinnas USA saatkonnale, aga nood ei taibanud, kellega tegemist. Siis läks Mitrohhin, jällegi ilma ette teatamata Briti saatkonda, kus tal tekkis usalduslik kontakt. Kuu hiljem tõi Mitrohhin Moskva peidikust  kaasa juba  2000 lehekülge dokumente. 1992. aasta sügisel lahkus koos perega Londonisse. Ta sai Briti kodakondsuse ja elamiseks anonüümse turvamaja. USA luureeksperdid nimetasid  üleantud dokumentatsiooni “kõige täiuslikumaks ja ammendavamaks, mida oleme saanud mis tahes allikalt”.

Mitrohhini arhviiv III

Christopher Andrew ja Vassili Mitrohhin

Sinisukk