Aasta tagasi asutasid lavakunstikooli 28. lennu tudengid Jan Teevet, Kirill Havanski, Ursel Tilk, Johannes Richard Sepping ja Joosep Uus Eesti südamesse Paidesse uue kutselise munitsipaalteatri. Julgustüki tulemus on mitu hinnatud lavastust, kokku tõid noored esimesel hooajal lavale tervelt viis teost. Ei pääse paidelased lavastamata ja mängimata ka suvel. Nimelt esietendub 25. juulil „Eesti jumalad”, mida mängitakse Paide asukohta arvestades loogilises kohas – Vargamäel. Dramaturg on Johan Elm, lavastaja Jan Teevet. Ugala teatrist „laenatakse” noort andekat näitlejannat Ilo-Ann Saarepera, kaasa teevad ka vanameister Peeter Volkonski ja vabakutseline Maarja Mitt. Proove tehakse juuni lõpuni Paides ja siis minnakse Vargamäele. Reklaamtekst avab nii palju, et ütleb: lavastus võtab Eesti kokku. (Saame kokku. Võtame ennast kokku. Võtame Eesti kokku.)

Jan Teevet, Vargamäe on praeguseks juba legendaarne suveteatri lavastamiskoht. Arvan, et inimesed, kes suveteatrit ei põlga (ja Eesti inimeste teatriarmastust arvestades pole põlgajaid kindlasti kuigi palju), tulevad pea alati ka Vargamäele. Millega Paide teater vanu teatrihunte üllatab?


Vargamäele pöördutakse aina tagasi ehk seetõttu, et Tammsaare mõte on igas ajas aktuaalne, puudutav. Kirjanikust teeb klassiku aegade ülesus. Tänapäeval, mil ilm (ja ma ei mõtle siinkohal üksnes EMHI pärusmaad) on sedavõrd muutlik, pakub Vargamäe vajalikku kindlust, tuge, et rääkida tulevikust. Tulevik võrdub alati tundmatusega – me võime ennustada, aga ei tea kunagi, mis tegelikult saab. Paide teater toob „Eesti jumalatega” Vargamäe heinamaale pildi tänasest ilmast ja ennustab – olgu see tegu kui tahes tänamatu – homset. On meil lootust? On ehk suur lootusetus nagu must muld, kust lootus võib jälle võrsuma hakata?

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: