Zbigniew Namyslowski Tallinnas Vabal Laval Foto: Karli Saul

1967. aasta 11.-14. maini toimunud kontserdid Kalevi spordihallis olid viimase kohani välja müüdud – esinemas oli nõukogude jazzi koorekiht, külalised Rootsist, Soomest, Poolast ja Ameerikast. Sündmust kajastasid paljude maade ajakirjanikud ja see jõudis ka New York Times’i esilehele. Nõukogude Liidu ja Tallinna suurim jazzipidu jäi paraku 1949. aastal alanud festivaliseeria viimaseks.

Laupäeval taaselustasid Vabal Laval toimunud kontserdil legendaarse festivali meeleolud Tõnu Naissoo Unity ja poola saksofonist Zbigniew Namyslowski oma grupiga. Klaverit ja tšellot õppinud Namyslowski moodustas juba 1960-ndate alul grupeeringu Jazz Rockers, millest liikus edasi kollektiivi The Wreckers, kellega koostöö kulmineerus Ameerika-turnee ja esinemisega 1962. aasta Newport Jazz Festivalil.

Aastal 1964 moodustas ta enda kvarteti, mille Inglismaal lindistatud album “Lola” pälvis jazzringkondades laialdast tähelepanu. Namyslowski oli staar juba 1967. aastal. Tema improviseeriv talent on jõuline tänaseni ja alati avatud uutele suundadele – tõestuseks Namyslowski omanäolisusele on oskuslik jazzi sidumine Ida-Euroopa folklooriga.

Naissoo ja Namyslowski grupid esinesid eraldi, kuid jazzistandardi "All the things you are" esitasid jazzi vanameistrid koos.