Kaader filmist "Roheline raamat", (vasakult) Mahershala Ali (Donald Shirley rollis), Dimiter D. Marinov (tšellist Oleg), Mike Hatton (bassist George'i rollis) ja Viggo Mortensen (Tony Vallelonga). CAP/FB/SCANPIX

Muusik Siim Aimla, kes käis Peter Farrelly juba mitme Kuldgloobusega pärjatud filmi vaatamas, hakkas huvi tundma loo peategelase, maailmakuulsa ameeriklasest pianisti Don Shirley ning tema trio koosseisu vastu, vahendab ERR "OP+"-i.

Film jutustab muusikute seiklustest 1960. aastate turneel USA lõunaosariikides ja kuna see põhineb tõsielusündmustel, siis intrigeeris Aimlat tšellisti Olegi vene päritolu. Lähemal uurimisel viisid niidiotsad aga hoopis Eestis sündinud ja siit 1941. aastal emigreerunud tšellomängija Jüri Täheni, kes Don Shirley trios aastakümneid mängis ning on ilmselgelt ka filmi kõrvaltegelase prototüüp.

Don Shirleyle tutvustas Tähte trio kontrabassimängija. Esimest korda mängisid nad kolmekesi koos 1958. aastal ühes New Yorgi restoranis ja musitseerisid sealtpeale koos kolmkümmend aastat.

"Me ei olnud Don Shirley´ga sõbrad, aga väga head kolleegid olime küll," kinnitas Jüri Täht. "Donil oli supertehnika, aga noodist ta väga lugeda ei osanud. Tema tõmbenumber oli George Gershwini "Rhapsody in Blue", aga ta ei mänginud seda mitte tavaliselt, vaid hoidis paremat kätt toolil ning esitas loo ainult vasaku käega. Publik oli vaimustuses, sest ta oli tõeline virtuoos."

88-aastane Jüri Täht on nüüd tagasi kodumaal ja veedab oma vanaduspäevi Tartus.

Jüri Tähe abikaasa on Carmen Täht, kelle isa on Tartu Muusikakooli rajaja August Nieländer.