„Peatasime konkursi suvel, kui oli selgunud, et uue suure erateatri ülalhoidmine võib meile järgmistel aastatel hakata üle jõu käima. Uus kompromisslahendus ei sündinud kergelt, aga võimaldab meil ära proovida pikalt idee tasandil arutluse all olnud niinimetatud osakute süsteemi. Konkursi võitjad on selle mõtte heaks kiitnud,“ kinnitas kultuuriminister Tõnis Lukas pärast teisipäeva õhtul toimunud kohtumist konkursil edukalt osalenud meeskondadega.

Planeeritav osakute süsteem tähendab, et ideekonkursi tulemusena eraldatav rahasumma käib kaasas konkursi võitjatega, kes saavad ise valida, millise loomingulise ühenduse juures nad oma mõtted publiku ette toovad. Kui esimene katsetus õnnestub, plaanib Kultuuriministeerium uue süsteemi muuta teatrite rahastamise püsivaks osaks ning võimaluse korral seda laiendada. Mõlemale Sakala 3 konkursi lõppu jõudnud ideele näeb Kultuuriministeerium alates 2020. aastast ette 200 000 eurot aastas kolme aasta jooksul.

„Otsus jagada esialgne eelarve kolmeks peaks olema soodne ka püsivalt tegutsevatele erateatritele, kelle mure rahastamise pärast on üldteada. Publik saab näha mitmekesist teatrit ja väikesed trupid saavad oma ideid ellu viia,“ lisas minister.

Erateatrite baastoetust on eelarve jagamise järel kavas suurendada 315 000 euro võrra ning Sakala 3 teatrimaja aastaringseks lahtiolekuks tagada eelarves 200 000 eurot. Sakala teatrimaja jääb vastavalt lubadusele etenduskunstide kasutusse, seda üksiti turuhinnast soodsamalt.