Foto: Shutterstock

Facebooki käigushoidjad teatasid nüüd, et tahavad hakata täpsemalt uurima, mida kasutajad vaatavad. Kui Facebooki seinal või leheküljel kiiresti üles või alla liigud, järeldab jälitusalgoritm, et sisu ei huvita sind. Kui tempot aeglustad või kuhugi pikemalt peatuma jääd, siis ilmselt huvitab. Selline analüüs on kasulik mõlemale. Facebook õpib sulle paeluvama sisuga „seinu” koostama (ebaolulise sisuga postitusi tõhusamalt peitma) ja samal ajal kogutakse sinu kohta efektiivsemalt infot, mida hiljem reklaami kaudu rahaks teha.

Eelneva põhjal ei saa siiski eeldada, et meie Facebooki seinad muutuvad lähitulevikus senisest hoopis teistsuguseks. Suur Sinine Sotsiaalvõrgustik on kasutajate jälgimises ja selle põhjal järelduste tegemises juba niigi osav.

Teoreetiliselt on sääraste algo­ritmide tõhusus muidugi põnev teema. Kas tarkvara suudab arvestada tegevuse aeglustumise või pausi põhjuseid olukorras, kus inimene korraks ekraani eest lahkub? Või kui lihtsalt sirvitakse kõike ettejuhtuvat, nagu üsna paljudele meeldib teha?