15.–19. oktoobril toimuval esimesel Tallinna rahvusvahelisel filmifestivalil võistleb tosinkond täispikka mängufilmi kogu maailmast. Teiste seas kuulsa prantsuse reÏissööri Alain Resnais’i film “Tuntud vana laul”, Pavel T‰uhrai “Varas” ja Slawomir Krynski “Suurte soovide raamat”. Prantsusmaa, ·veitsi ja Suurbritannia koostööna eelmisel aastal valminud maailmakuulsa Alain Resnais’i film “Tuntud vana laul”, on uue laine klassiku irooniline filosoofiline komöödia armastusest, kirest, pettumusest, ahastusest. Film jutustab kaasaegsetest linnainimestest, kes sekkuvad üksteise lootustesse ja ihadesse. Saateks kõlavad laulud Charles Aznavouri, Maurice Chevalier’i, Serge Gainsbousrg’i, Johnny Hallyday ja paljude teiste esitatuna. Film tunnistati Prantsusmaal aasta parimaks ning see võitis Louis Delluci auhinna. “Tuntud vana laul” on ka Cesari nominant Pariisis selle kuu lõpus. Peaosades mängivad Pierre Arditi, Sabine Azéma, Jean–Pierre Bacri jt.

Karjääri dokumentaalfilmide tegemisega alustanud Alain Resnais jõudis maailmanimedega reÏissööride hulka pärast 1959. aasta Cannes’i filmifestivali, kui tema filmi “Hiroshima, mu arm” esitleti küll väljaspool konkursiprogrammi, kuid see pälvis kriitikute eripreemia. Res-nais’i tuntumaid filmid on “Muriel”, “Stavisky”, “Ettenägelikkus”, “Minu Ameerika onu”, ”Melo” jt.

Venemaa ja Prantsuse ühistööna valmis eelmisel aastal Anapa festivalil peapreemia võitnud ja välisfilmi Oscarile ning Kuldsele Gloobusele kandideerinud Pavel T‰uhrai film “Varas”. See on draama armastusest ja vihkamisest, truudusetusest ja reetmisest viiekümnendate aastate alguse Venemaal. Osades mängivad Vladimir Ma‰kov, Jekaterina Rednikova ja Mi‰a Filipt‰uk.

Poola noorelt reÏissöörilt Slawomir Krynskilt linastub eelmisel aastal valminud film “Suurte soovide raamat”, mis on jõudnud Oscari auhinna nominantide viimasesse vooru parima võõrfilmi kategoorias. Film jutustab armastusest ja inimsuhetest. Kaks orbu võetakse vanadekodusse elama, filmi põhiliiniks on vanurite ja laste omavaheline läbisaamine ja erinevate maailmade sobitumine. Osades mängivad Gustaw Holoubek, Martyna Michalska, Henryk Machalica jt.

Konkursiprogrammi-väliselt näidatakse t‰ehhi reÏissööri Juraj Herzi, prantsuse reÏissööri Jacques Tati ja itaalia filmidiiva Gina Lollobrigida retrospektiive. Valikprogrammides on viis eesti ja vene filmi.