2013. aasta detsembrikuu tähistas Ott Tänaku teist tulemist. Oleg Gross toetas teda veidi üle 100 000 euroga. Foto: Mati Hiis/Õhtuleht

Grossi abi tulemus on spordisõbrale teada. Korraks juba maha kantud Tänak sai rallimaailmas teise võimaluse, kihutas end tagasi tippseltskonda ja stardib viie päeva pärast M-Spordi tiimi põhisõitjana Monte Carlo rallil, tiimikaaslaseks neljakordne maailmameister Sébastien Ogier.

„Kui ajas tagasi mõelda, siis mul ei saanudki mingit isiklikku huvi mängus olla. Tehnikasporti toetavad üldjuhul firmad, kes tegelevad õlide või autodega, aga minul on ju jaekaubandus,” meenutab toidupoodide keti omanik Oleg Gross, miks ta Saaremaa rallilootusele 2007. aastal abikäe ulatas. „Nägin Otis sõitjat, kes võib maailmas läbi lüüa, ja usun endiselt, et ta võib Markko Märtini jälgedes midagi suurt korda saata. Isiklikku materiaalset kasu ei ole mul siin üldse. Ainult kulu.”

Teisisõnu: kasu on pigem emotsionaalne. Grossi Toidukaupade logo on Tänakul küll rinnal, aga mis see ühele Mehhiko või Poola rallifännile ikka ütleb? „Olen ise kõrvalt näinud, milline tõsine mees on mu enda pojast tänu rallile kasvanud. Teda on ümbritsenud sportlik ja edasipürgiv põlvkond, tahtejõu ja edujanuga noored,” lausub ta.

Tänaku ja Grossi teed ristusid, kui Olegi poeg Georg Märtini tiimis sõitis. Kuigi Tänak polnud siis veel rahvusvaheliselt millegagi silma paistnud, veenis ta Grossi kodurallidel näidatud kiirusega. „Ott oli siis juba pika puuga Eestis number üks sõitja, teistest peajagu üle. Oli selge, et järgmine samm jääb ainult raha taha. Olin veendunud, et tema peale tasub vahendeid kulutada,” lisab Gross.

Rasked hetked

Kõik läks ainult ülesmäge kuni 2012. aasta lõpuni, kui Fordi tehasetiim uksed kinni pani ja meeskonna pealik Malcolm Wilson pooled tolle hooaja rallid katkestanud Tänaku üle parda heitis. „Pole veel piisavalt küps,” jäi Wilsoni suust kõlama. Terve järgmise aasta tuli nühkida ainult Eesti ja Läti kruusateid.

„Need olid rasked hetked. Paljud kaotasid temasse usu. Öeldi, et ta ei saa ju autot tee peal hoitud ja mida kõike veel. Aga mina ei ole temas kunagi kahelnud,” räägib Gross, keda Eesti autospordi liidu president Ari Vatanen on nimetanud Tänaku karjääri päästjaks. Ärimees võtab tiitli omaks: „Arvan, et nii võib öelda küll. Autospordis ei saa ilma vahenditeta midagi. Tavainimene ei kujuta ette, kui kallis see on.”

Nüüd, kus Tänakul on taskus vaat et unistuste leping, võiks arvata, et Grossi almusest ta enam ei sõltu. Päris nii see siiski pole. „Suurusjärkudest ei tahaks rääkida, aga summad ei ole enam sellised nagu varem. Kuid toetame edasi ja meie logo on endiselt kombinesoonil. Autospordis loevad praegu isegi tehasemeeskonnad raha. Vaadake kasvõi, mis Volkswageniga juhtus. Kõigil on kitsas käes,” ütleb ta.

Toetab teisigi alasid

Autospordi kõrvalt on Gross võimaluste piires toetanud teisigi alasid, eelkõige aidanud toime tulla Lääne-Virumaa spordiorganisatsioonidel, näiteks Rakvere Tarva korvpalliklubil. „Neid alasid on olnud kümneid: korvpall, võrkpall, lauatennis, judo, maadlus...” loetleb ta.

Kõige rohkem toetusavaldusi laekub aasta alguses. „Telefon on punane ja teinekord on tunne, et tahaks metsa joosta. Vahel on päevas üle kümne küsija,” lausub ta. Enamikule neist tuleb ära öelda, sest abivajaja on sattunud vale inimese otsa. „Olete selle artikli hästi ajastanud. Kutsungi siinkohal inimesi, kes käivad Lääne-Viru firmadelt raha lunimas, pöörduma enne oma piirkonna ettevõtete poole. Meie kohalikud sportlased tahavad ka raha, Tallinnas on ettevõtteid küll.”