Apple CEO Tim Cook Reuters / Scanpix

Ta on kindlasti kõige mõjukam äritegelane, kes on sellise avaldusega välja tulnud, sest Apple’it peetakse maailma üheks väärtuslikumaks ettevõtteks ja kaubamärgiks. „Ehkki ma pole oma seksuaalsust kunagi eitanud, ei ole ma seda seni ka avalikult tunnistanud. Seega, et kõik oleks selge: ma olen uhke, et olen gei, ja ma pean oma sättumust üheks suuremaks kingituseks, mis jumal mulle teinud on,” kirjutas Cook ajakirjas Bloomberg Businessweek ilmunud artiklis.

Esimene tõeline ärituus

Cooki sõnul teadsid paljud Apple’i kolleegid tema orientatsioonist juba varem ja seni pole see nende suhtumises mingeid muudatusi kaasa toonud. Ta nentis artiklis ühtlasi, et mitte iga gei ei tööta loomingulises kollektiivis, mis väärtustab erinevusi – kõigil nii palju ei vea.

Cook on ainus maailma mastaabis tõeliselt olulise ettevõtte juht, kes on oma homoseksuaalsust avalikult tunnistanud. Suur-britannia olulisimaks geist ärijuhiks võib pidada luksusbrändi Burberry juhatuse esimeest Christopher Baileyt.

„Ma loodan, et talle järgnevad teised geidest ärimaailma juhid,” ütles lord John Browne. Seitsme aasta eest pidi Browne loobuma tööst naftafirma BP juhina, sest jäi vahele kohtus valetamisega. Ta valetas, sest soovis vältida omaeraelu üksikasjade, sh seksuaalse orientatsiooni ilmsikstulekut. Browne loodab, et mida rohkem on ärijuhte, kes oma sättumusest avalikult räägivad, seda turvalisemalt tunnevad ennast ülejäänud töötajad, kes praegu kollektiivi suhtumist kartes oma seksuaalsust varjavad. Browne hinnangul sünniks sellest kasu ka ettevõttele, sest rahulolevad töötajad on produktiivsemad. Ka paljud LGBT õiguste eest võitlejad on Cooki otsust tervitanud ja öelnud, et omal viisil võib see „päästa suure hulga elusid”. 

Copyright Guardian News & Media 2014