Mošees naiste poolel olles – kus käib pidev itsitamine, enda, üksteise ja oma laste pildistamine, sõbrannadega internetis lobisemine ning vahepeal tõepoolest ka palvetamine – tekib alati kahtlus, et imaamil ega islamit käsitlevate raamatute autoritel pole tõepoolest kunagi õnnestunud sellesse mošee osasse jalga tõsta ja neil pole aimugi, mis seal toimub. Foto: Silvia Pärmann

Tagakiusamine, väljarändamine, islamisse astumine – need kõik on kunagise Iraani domineeriva religiooni viinud umbes 45 000 järgijani, kellest suurem osa elab Yazdis, keset Iraani asuvas kõrbelinnas. Tule kummardamine pole ainus, mis maailma ühe vanima ja samal ajal salapärasema religiooni – zoroastrismi – järgijaid Iraanis muslimitest eristab.

Zarathuštra õpetuse järgi jaguneb universum kaheks – valguse ja headuse maailmaks ning pimeduse ja kurjuse jõududeks. Ja ole sa zoroastrist või mitte, ramadaaniaegses Iraanis käib valguse ja pimeduse maailmade vahel suurem võitlus kui kuskil mujal. Valguses paastumise üle saab ikka võidu pimeduses algav külluslikku õhtusööki ümbritsev melu, et siis hommikul võiks kõik jälle otsast alata. Zoroastristide maailmas päikesetõus ja loojang sellist murdepunkti küll ei tohiks tähistada, ent kui 18. juuni hommikul nende kõige pühamasse paika Chak Chaki jõuan, on kõik siiski sama vaikne kui muslimimaailmas palaval pealelõunal.

« Avalehele 8 Kommentaari