Juhan Parts Foto: Rauno Volmar

Tuleb kohe tunnistada, et Juhan Partsiga vesteldes meenub üks Vene estraadimaailmas käibiv ütlemine. Parafraseerides võiks see kõlada umbes nii: jooksvat piisonit on lihtsam peatada kui rääkivat Partsi! Ta armastab rääkida. Pikalt ja entusiastlikult – ole ainult mees ja hoia järge.
Parts jutustab sellest, miks, vaatamata kõigele, on just tema kõige õigem mees esindamaks Eestit Euroopa Kontrollikojas, räägib Keskerakonnast ja IRLi hingeelust ja reetmisest. Isegi eutanaasia kohta võtab ta sõna.

Sotsid ei taha sind Euroopa kontrollikoja liikmeks lubada.
Pean tunnistama, et see, mis eelmisel nädalal toimus, on poliitika, millesse ma ei tahaks silbigagi sekkuda. Kui olen rahandusministri esitatud kandidaat Euroopa kontrollikoja Eesti-poolseks liikmeks, siis ma pole mingi IRL-i kandidaat, vaid rahandusministri kandidaat. Olen väga põhjalikult kaalunud, kas võtan selle pakkumise vastu või mitte.

Sina võid olla põhjalikult kaalunud, aga otsus tuleb teha teistel.
Ma saan väga lihtsalt aidata valitsusel seda otsust teha. Kui vaja, olen valmis tundide kaupa vastama kõigile küsimustele, mis sotsiaaldemokraatidel ja avalikkusel on minu varasema karjääri jooksul tehtud otsuste kohta tekkinud.

Saan aru, et oled nõus tundide viisi oma kunagisi otsuseid kaitsma, aga sotsid ei lase sind ikkagi kontrollikotta tööle. Sa ei sobi neile.
Ütlen veel kord: ma ei tahaks silbigagi sellesse mängu sekkuda, sest praeguses staatuses ei saa ma seda luksust endale lubada. Kiusatus on, aga ei saa.

Näed võimalust, et sotsid võivad ümber mõelda?
Ma millegipärast usun ikkagi tervesse mõistusse. Pean tunnistama, et tunnen paljusid sotsiaaldemokraate. Nad on üldjuhul suurepärased inimesed. Kui Euroopa kontrollikoja asja on arutatud, siis ma pole kuulnud, et nad oleksid kunagi väljendanud vastuseisu mulle kui isikule. Ma pole kunagi märganud, et minu isik iseenesest on neile vastumeelne. Meil on aegade jooksul kindlasti olnud erimeelsusi, kuid öelda, et olen kuidagi konfliktne ja sobimatu – see on väljamõeldis. Minu arust on nn poliitilist võitlust reformierakondlastega palju rohkem peetud kui sotsidega.

Oled kindel, et reformikate seas on selles küsimuses selge üksmeel?
Arvan, et see on puhtalt personaliotsus. Miks mina üldse... Kui selle teemaga minu juurde kevadel tuldi, ei pööranud ma sellele eriti tähelepanu. Jutt, et mind saadetakse Euroopa kontrollikotta autööle või midagi sellist, on täielik jama. See on üsna keeruline töö. Peaksime mõtlema selles suunas, et sääraseid ametikohti tuleks täita ikkagi tugevate inimestega.

Näiteks sinuga?
Mina arvan, et olen üsna tugev kandidaat.

Pikka intervjuud Juhan Partsiga loe juba homme ilmuvast LP-st!