Aivar Pilv ja Mati Alaver Foto: Rauno Volmar

Sisuliselt on Mati Alaveri ajastu Eesti suusatamises läbi olnud hiljemalt Seefeldi dopinguskandaalist 2019. aasta veebruaris. Ametliku punkti sai see eile, kui Harju maakohus mõistis sportlasi dopingule kallutanud Mati Alaveri aastaks tingimisi vangi.

Eesti murdmaasuusatamises ei toimeta Alaver küll enam isegi kulisside taga, aga Alaveri osalusel murdmaasuusatamisele löödud haavad on veel lahti. Suusaliidu finantsseis on katastroofiline ja süüdi on selles sponsorite eemale tõmbumine määritud mainega spordialast. Samuti see, et eestlaste huvi tippsuusatamise vastu on vähenenud ja murdmaasuusatamise MK-etapp Otepääl teenis alaliidule vastu ootusi kahjumit. Alaveri ajastu järelmitega tuleb Eesti suusatamisel maadelda veel tükk aega.

Tagantjärele tarkus on see, et Alaveri isikukultuse tekkimine 2000. aastate medalivõitude mõjul avaldas kehva mõju Eesti suusatamise järelkasvule. Lahti oli peamiselt üks rada – Alaveri rada, mida mööda aga noortevõistluste sarjas osalenud tuhandetest lastest ei jõudnud MK-sarja esikümne tasemele ükski. Isegi doping ei aidanud neid, kes olid nõus tema rada pidi kõige kaugemale minema.

Alaveri ajastu on suusatamises läbi, aga see, kui dopingune on olnud tema kogu karjäär, on ka pärast kohtuotsust selge vastuseta.

Alaveri kohtuasja puhul väärib rõhutamist, et kohus määras Alaverile karistuse – mõnegi inimese arvates väga leebe – kokkuleppemenetluses. See tähendab, et süüdistatav nõustub kokkulepitud karistusega, aga ei pea tunnistama enda süüd. Oma advokaadi Aivar Pilve kaudu ongi Alaver seda võimalust kasutanud: „Enda süüd Mati Alaver täna selles asjas kinnitanud ega omaks võtnud ei ole.”

Teiseks tuleb tähele panna, et süüdistus, milles eest Alaver karistuse vastu võttis, puudutab tema tegevust aastatel 2016–2019. Alaveri hoolealuste kuldne aeg, mida samuti katab kahtlusteloor, jääb varasemasse aega.

Teisisõnu on Alaveri ajastu suusatamises küll läbi, aga see, kui dopingune on tema kogu treenerikarjäär olnud, on ikka selge vastuseta. Puhtjuriidilisest ja materiaalsest vaatepunktist võib Pilve-Alaveri taktika võimalikult vähe omaks võtta ja võimalikult vähe rääkida olla Alaverile kasulik. Oma eluga ausalt edasiminekule ja ühiskonna andestusele võib see aga takistuseks saada.