Kadri Kõusaare sõnul tuleks filme vaadata eelhäälestuseta. „Ma tean ühte inimest, kes on mu raamatud ja ka filmid täielikult maha teinud. See on inimene, kellele mina inimesena ei meeldi – ükskõik millega ma hakkama saaksin.” Foto: Andres Putting

Vaiksel pühapäeva õhtul kogunevad Sõpruse kinno eriseansile inimesed, kes toetasid Hooandjas tänavust Eesti võõrkeelse filmi Oscari kandidaati „Ema”. Linastuse juhatab sisse režissöör Kadri Kõusaar, kellega saali pimenedes Sõprusest lahkume, et rääkida pisut filmindusest ja avaliku elu tegelaseks olemisest. Kõusaar pälvis Eesti Päevalehe ja Delfi Eesti mõjukate kultuuritegelaste edetabelis 15. koha.

Kõusaar usub, et Oscarite valikul võiks „Ema” trump olla eksootika. Ta näeb sarnasust filmiga „Magnus”, mis enne keelustamist linastus Cannes’i festivalil Un Certain Regardi programmis. Mõlemad on lihtsad lood laste-vanemate suhetest. „Meil on väike riik ja filmil väike eelarve – sul on võimalik lüüa ainult autentsusega ning pakkuda sissevaadet maailma, mida Ameerika Oscari-hindaja ja üldse filmihuviline iga päev ei näe. See ongi filmikunsti võlu. Saad minna kellegi teise ellu intensiivselt sisse,” sõnab Kõusaar. Lavastamise puhul on Kõusaare sõnul kõige keerukam oma käekirja leidmine. Film võib olla hästi tehtud, aga kui sel pole eristavat käekirja, ei pane keegi seda tähele. „Lavastaja töö puhul on kõige raskem see, kuidas olla loomulikult originaalne. Kui hakkad originaalitsema, siis ole parem konventsionaalne nagu Saksa telekino,” ütleb Kõusaar.

Avalehele
0 Kommentaari